Çocuk televizyonun sesini çok açıyorsa dikkatli olun!

Tek taraflı ve hafif işitme kayıpları, anne -babalar tarafından çoğunlukla anlaşılamıyor. Ancak bu durum, çocukta dikkat dağınıklığına neden olabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Erdoğan; okul öncesi çocuklarda işitme testinin yapılması gerektiğini söyleyerek şu bilgileri verdi:
İşitme kayıpları, doğumsal ve sonradan kazanılmış olarak ikiye ayrılır. Doğumsal işitme kayıpları; dış kulak ve kulak yolunun gelişmemesi, kemikçik zincir patolojileri ve genetik faktörlerdir. Kazanılmış işitme kayıpları ise dış kulak yolunda kir, yabancı cisim, orta kulak enfeksiyonu, sıvı birikimi, orta kulakta kireçlenme gibi nedenlerle oluşabilir. Çocuklarda hafif derecede veya tek taraflı işitme kayıpları fark edilmeyebilir ancak bu okul başarısında oldukça etkilidir. İşitmesi az olan çocuğun anlatılanları yeterince anlaması mümkün değildir. Dolayısıyla okul başarıları düşük olur.

KİRLİ DENİZ VEYA HAVUZA GİRMESİN
Çocuk seslenildiğinde hemen cevap vermiyorsa, televizyonun sesini çok açıyorsa, okul başarısı düşmeye başladıysa; işitme kaybından şüphe edilmelidir. Okul öncesi işitme sorunlarının tespiti için anne-babalar bir KKB uzmanına başvurmalı.
Anne-babalar, çocukların yüksek sese maruz kalmalarını ve kirli havuzlara girmesini engellemeli. Üst solunum yolu enfeksiyonu geliştiğinde erkenden tedavi edilmeli, belli aralıklarla KBB uzmanı tarafından muayene yaptırılmalı.
BİZE ULAŞIN