Daha iyi duymak için bunları yiyin

Potasyum, kanınızdaki ve vücut dokusundaki sıvı miktarının düzenlenmesinden sorumludur. İşitme sağlığınız için bu önemli olabilir, çünkü iç kulaktaki sıvı, kulağımızın duyduğumuz sesleri beynin ses olarak yorumladığı elektriksel dürtülere dönüştüren sıvı zengin bir potasyum kaynağına bağlıdır.

Daha iyi duymak için bunları yiyin

YAŞA BAĞLI KAYIPLAR

Yaşlandıkça doğal olarak bu seviyeler düşer ki bu yaşa bağlı işitme kaybına sebep olan bir faktör olabilir. Kulak Burun Boğaz uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, "Potasyum açısından zengin gıdalar: Patates, ıspanak, lima fasulyesi, domates, kuru üzüm, kayısı, muz, kavun, portakal, yoğurt ve süttür. Sevdiğiniz salataları yapmayı ve potasyum açısından zengin yemekleri yemeyi unutmayın. Salatanıza narenciye ve kavun da ekleyerek salatanızı meyve salatasına çevirebilirsiniz" dedi.

FOLİK ASİT ETKİSİ ÖNEMLİ

"Folik asit, vücudunuzdaki yeni hücre büyüme kabiliyetine destek veren kritik bir elementtir" diyen Kulak Burun Boğaz uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, "Bazı çalışmalar, folik asit takviyelerinin işitme kaybını azalttığını gösteriyor. İyi bir dolaşım, iç kulaktaki tüysü hücrelerin sağlıklı ve düzgün şekilde çalışmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Folik asit açısından zengin gıdalar: Organ etleri, ıspanak, brokoli ve kuşkonmazdır" diye de ekledi.

ENGİNAR VE PATATES İŞİTME KAYBINI ÖNLER

Michigan Üniversitesi Kresge İşitme Araştırma Enstitüsü'nde yapılan araştırmalar, magnezyum desteği alan kişilerin (A, C ve E vitaminiyle birlikte) gürültüye bağlı işitme kaybına karşı korunduğunu göstermiştir. Bilim insanları bunun, magnezyumun yüksek sesler sırasında yayılan serbest radikallerin etkileriyle - neredeyse iç kulaktaki narin kıl hücreleri için koruyucu bir bariyer gibi- savaştığını söylüyor. Ayrıca, iç kulakta yeterli magnezyum bulunmaması, kan damarlarının küçülmesine ve o bölgede değerli oksijenin yokluğuna neden olur. Magnezyum bakımından zengin gıdalar: Muz, enginar, patates, ıspanak, domates ve brokolidir. Bahar taze enginar için mükemmel bir zamandır. Onları kaynar suda 20-30 dakika pişirin ve sıcak tereyağı veya soğuk bir yoğurt suyuyla servis yapın. Sebzelerin yoğurda daldırılması da potasyum sağlayacaktır.

KULAK ÇINLAMASINA ÇÖZÜM

Çinko vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda hücre büyümesi ve iyileşmelerden sorumludur. Bu nedenle soğuk algınlığına ve hatta sinir bozucu kulak enfeksiyonlarına neden olan mikropları yok etmekte potansiyel olarak yararlıdır. Bazı çalışmalar bazı kişilerde kulak çınlamasının tedavisinde de etkili olduğunu ileri sürmektedir.

KURUYEMİŞ VE TAVUK ETİ

Çinko, antibiyotik ve idrar söktürücü ilaçlarla etkileşime girer, bu nedenle takviyeleri kullanmadan önce doktor tavsiyesi isteyin. Çinko bakımından zengin gıdalar: Sığır eti, tavuk eti, kaju fıstığı, badem, fıstık, fasulye, bezelye, mercimek, istiridye ve koyu çikolatadır. Çinko almak için ev yapımı granola barları deneyin. Kuruyemişler ve koyu çikolata ve yulafın yanı sıra, kinova, kuru üzüm, kurutulmuş kızılcık ve Hindistancevizi gevreği de harika iş görür. Bal ve fındık ezmesi bağlayıcı olarak iyi çalışır.

BİZE ULAŞIN