Hastalıklara karşı evinizi saat başı havalandırın

Bakterilerin en fazla yayıldığı yer evdir. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için; evimizi temiz tutmamız, saat başı havalandırmamız, içerideki çöpleri bekletmeden ve uygun şekillerde uzaklaştırmamız gerekiyor

Hastalıklara karşı evinizi saat başı havalandırın
Hastalıklardan korunmanın yolu hijyenden geçiyor. Doktor Eren Eroğlu, hijyenle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Hijyen, temizlik mi demektir?
Hastalıklardan korunmzak ve sağlıklı kalmak için alınan her türlü önlem ve uygulamaya hijyen adı verilmekle birlikte bu terim ile kastedilen önlemler, genellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmak için gereken temizlik önlemleridir.

Görüntüde sağlanan temizlik, hijyen için yeterli mi?
Görüntüde sağlanan temizlik, yani kirliliğin yok edilmesi, hastalıklardan korunmak için yeterli değildir. Hastalık yapan mikro organizmalar, çok küçük oldukları için herhangi bir yüzey, temiz göründüğü halde hastalık etkenlerini barındırabilir.

El yıkamak sizce hijyen için yeterli bir önlem mi?
Fanus içinde yaşayamazsınız. Çevrenizdeki insanlar; temizlik konusunda duyarsızsa, siz sürekli elinizi yıkasanız bile sonuç değişmez.

TEHLİKE MUTFAKTA

Yaptığımız en büyük hijyen hatası ne?
Yaptığımız araştırmaya göre; tuvalete gidenlerin yüzde 40'ı daha sonra ellerini yıkamıyor. Bu, büyük bir tehlike! Üstelik bizler tuvalete girmeden de ellerin yıkanmasını öneriyoruz. Ayrıca, evlerde hijyen için genelde yanlış noktalara odaklanılıyor. Evlerde en tehlikeli yer olarak tuvaletler düşünülüyor ama bizim yaptığımız çalışmada, evlerde mikropların en çok olduğu yerler mutfaklar... Lavabo ve bulaşık süngeri, mikrop taşıyor.

Evde hayvan beslemek hijyeni bozan bir şey mi?
Eğer evinizde bir veya birden fazla hayvan besliyorsanız, hijyen konusuna daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kedi ve köpek gibi sokak hayvanları, sürekli yer ve mekan değiştirirler. Yani bir anda sokaktan eve gelip hijyeni bozabilirler.

Eve en fazla mikrobu kimler taşır?
Sanılanın aksine mikrobu yetişkinler değil, çocuklar eve taşıyor. Bakteriler çocuklar arasında daha kolay bulaşıyor. Onlar da eve geldiklerinde ebeveynlerine bulaştırıyor. Bakterinin en fazla yayıldığı mekan ise ev... Bu yüzden de ev temizliği şart!

Sizce bireysel hijyen mi, yoksa toplumsal hijyen mi daha önemli?
Bireylerin kendi hijyenlerine özen göstermesinin yanı sıra toplumda da hijyen anlayışının gelişmesi çok önemli. Bu anlamda birisi diğerinden öncelikli değil, bir arada olmalıdır. Çünkü temizlik kavramının gelişmediği, hijyenik önlemlerin yetersiz olduğu bir toplumda, bireysel hijyene dikkat eden bir kişi risk altında kalmaya devam edecektir. Ayrıca bireysel hijyene önem vermeyen bir kişi bile çevresindekiler için hastalık riski oluşturur.

KADINLAR DAHA HİJYENİK

Kadınlar mı yoksa erkekler mi hijyene daha çok önem veriyor?
Kadınlar, erkeklere göre daha hijyenik... Ama tabii ki, bu kişiden kişiye göre değişiyor. Kadının da, erkeğin de pisi ve temizi olabilir. Ama Türkiye genelinde kadınların hem bireysel, hem de genel (ev, eşya vs) temizliğe erkeklere oranla daha fazla önem verdiği tartışılmaz bir gerçek.

En etkili dezenfekte yöntemi nedir?
Bence el yıkamak her zaman önemli. Bu nedenle yalnızca banyoda değil, mutfakta da el sabunu bulunmalı. Çünkü elimizde 10 milyon mikrop var. Üstelik tuvalete girip çıktıkça bunların sayısı ikiye katlanıyor. Bütün bunlardan bir tek, etkili bir el temizliği ile kurtulabiliriz. Ellerimizi yeterli sürede ve dikkatli yıkamazsak mikroplar, el çizgilerimizde ve parmak aralarımızda saklanır. Ayrıca dezenfektan kullanımı da önemlidir. Özellikle antibakteriyel spreyler, bakterileri öldürmek için yararlıdır.

YORGANLARI HAFTADA BİR DEĞİŞTİRİN

Günlük hayatta hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?
Aşırı titizlik doğru değildir ancak bazı konulara dikkat etmeliyiz. Yaşanılan ortamlarda oluşan atıkları ve çöpleri, bekletmeden ve en uygun yöntemlerle uzaklaştırmalıyız. İçme ve kullanma sularının ve tüketilen gıda maddelerinin temiz ve güvenli olduğundan emin olmalıyız. Kirli olduğunu bildiğimiz zeminlere asla yiyecek maddesi koymamalıyız. Yaşadığımız mekanlardaki, çabuk kirlenen ortam ve zeminleri uygun temizlik maddeleri ile sık sık temizlemeliyiz. Bulunduğumuz mekanların havasını temiz tutmalı, saat başı havalandırmalıyız. Gözle görünmeyen organizmaları uzaklaştırmak için çarşaf, yorgan ve yatak örtülerini mutlaka haftada bir değiştirmeliyiz.

TEMİZLİK TAKINTI HALİNE GELMESİN

Aşırı hijyen, bağışıklık sistemini zayıflatır mı? Hijyenin dozu ne olmalı?
Aşırı hijyenin, bağışıklık sistemini zayıflatması diye bir şey söz konusu değildir. Ancak hastalanmayı bir korku, temizliği de bir saplantı haline getirmemek gerekir.

BİZE ULAŞIN