Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkayın

Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkayın

Anne sütü, bebekler için çok değerli bir besin kaynağı. Yapılan araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin kronik hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu ortaya çıkardı. Ancak bebeğinizi doğru şekilde emzirmek için püf noktalara dikkat etmek gerekiyor

Anne sütünün ve emzirmenin hem anne, hem de bebek için faydaları saymakla bitmiyor. Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamin; ideal bir besin kaynağı olan anne sütü ile karşılanıyor. Anne sütü ile büyüyen çocuklarda astım, alerji, çocuk diyabeti, obezite, kanser daha düşük oranlarda görülüyor. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlığın daha az görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ; emzirirken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı:

HİJYEN ÖNEMLİ
Emzirmeye başlamadan önce anne ellerini yıkayarak bebeğe mikrop bulaşmasını önlemeli, meme başını ve çevresini temiz su ile silmelidir.
Anne; rahat, temiz ve yeterince sıcak bir ortamda sırtını bir yere dayayarak oturmalıdır. Gerekirse ayaklarının altına bir yükselti koyabilir. Bebeği, yüz ve bedeni kendine dönük olacak şekilde tutmalı, bebeğin başını tutan kolu gerekirse bir yastık ile alttan desteklemelidir.
Bebeğin başı, kolun iç kısmına yerleştirilip aynı kol ve elle bebeğin kalça ve bacakları kavranmalıdır.
Emzirirken anne ve bebek rahat olmalı, ikisi arasında göz teması kurulmalıdır.
Emzirmeye başlamadan önce temizlenmiş meme ucu; baş ve işaret parmağıyla yuvarlanarak daha belirgin hale getirilip yavaşça bebeğin üst dudağına dokundurularak bebeğin ağzının açılmasına yardımcı olunur. Göğüs, boşta kalan elle C şeklinde tutulmalı, meme başı ve etrafındaki kahverengi kısma dokunmadan memenin ucu bebeğin dudağına değdirilmelidir. Bebek ağzını açınca meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısım bebeğin ağzına yerleştirilir. Bebeğin çenesi ile annenin göğsü arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.

SÜT TAM OLARAK BOŞALMAZ
Emzirme esnasında meme çevresinin büyük kısmı bebeğin ağzının içinde olmalı, çenesi de göğse dayanmalıdır. Eğer bebek doğru yerleştirilmezse sadece meme ucunu emer. Bu durum çok acı verdiği gibi, meme ucu çatlaklarına neden olur. Ayrıca süt de tam boşalmaz. Doğru yerleştirilmediği durumlarda bebek göğüsten çekerek çıkarılmamalı, onun yerine ağzının köşesinden küçük parmakla damakların arasına girerek meme ucu nazikçe çıkarılmalıdır. Bebeğe doğru konum verildikten sonra emzirme işlemi tekrarlanmalıdır.

DOĞRU EMZİRME POZİSYONLARI
Emzirmek için yaygın olarak kullanılan dört pozisyon vardır:
Koltukaltı pozisyonu: Anne, bebeğin vücudunu koltuk altına yerleştirir, başını ve ensesini elle destekler.
Kucak pozisyonu: Bebek annenin kucağına koyduğu yastık üzerinde yatırılıp başı anne kolunun üzerine konur. Anne, bebeği poposunu aynı eli ile destekler, karnını kendi karnına doğru çevirir.
Ters kucak pozisyonu: Bu pozisyonda bebeğin başı daha iyi kontrol edilir ve memeye daha kolay yaklaştırılır. Anne, diğer elle memesini tutar.
Yatarak emzirme: Annenin başının altına bir yastık yerleştirilir, bebek de başka bir yastığın üzerine yatırılır. Bebek, karnı annenin karnına değecek şekilde yan yatırılmalıdır. Bir elle meme desteklenerek emzirme işlemi yapılabilir.

BİZE ULAŞIN