Kol saati kalp krizini önleyecek

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Lale Tokgözoğlu: “Saatten kalbimizi dinleyebileceğiz” Yılda 200 bin kişinin ölümüne neden olan kalp krizine bağlı ölümler kol saatiyle önlenebilecek. Yeni teknoloji kol saatleri ritm bozukluğuna bağlı kalp kriziyle sonuçlanan kalp krizleri, kol saatiyle ölçülecek ve erken uyarı ile önlenebilecek. Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Lale Tokgözoğlu, “Gelecek ay piyasaya sürülecek  kalp ritmi ölçen saatler kalp ritim bozukluğunu ananında kaydedip hastaya uyarı gönderecek” dedi.

Kol saati kalp krizini önleyecek

KOL SAATİYLE KALP KRİZİ ÖNLENECEK

Antalya Titanic Otel'de gerçekleşen 33. Ulusal Türk Kardiyoloji Kongresine kalp ritmini ölçen kol saatleri damgasını vurdu.

Türkiye'de yılda 200 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kalp krizlerinin en büyük sebeplerinden olan kalp ritim bozuklukları ile ilgili bilgi veren Prof. Tokgözoğlu, "Yeni teknolojiler kalp hastalıklarını önlemede yeni ufuklar açıyor. İlk kez bu yıl kalp kası hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopatide gen düzeltmesi yapıldı. Ayrıca monoklonal antikorların ilk defa kalp hastalıklarının tedavisinde kullanlımasını şahit olduk. Nanoteknolojinin gelişmesiyle hedeflenmiş tedavilerin kullanımı daha da arttı. Bu ay piyasaya sürülecek olan kalp ritmi ölçebilen saatler kişinin ritim bozukluğunu kaydederek anında hastaya bilgi veriyor. Ani kalp krizlerini önlemede çok önemli bir gelişme" dedi.

HİPOKRAT YENİDEN HAKLI ÇIKTI

Kongrede ayrıca Tıbbın babası olarak tanımlanan Hipokratın, unutulan ve yok sayılan "bütün hastalıklar bağırsaktan başlar" tezi yeniden gündeme geldi. Prof. Dr. Necla özer, bağırsak florası ile kalp arasında önemli bağlantılar olduğuna dair araştırmalar olduğunu belirterek, "Koroner arter hastalığı olanlarda bağırsak florasının kalp krizine neden olma potansiyelini doğrudan etkiliyor. Kalp yetmezlikleri ile bağırsak ödemleri ve endotoksinler ile doğrudan ilişkili. Özellikle prebiyotik etkisi olan lifli yiyecek, sebze, meyve, probiyotik özelliği olan yoğur, kefir ve lahana turşusu gibi yiyecekler bağırsak florası ile birlikte kalbi de koruyor" diye konuştu.

METAL STENTLER TARİHE KARIŞACAK

Kongrede, girişimsel kardiyoloji uygulamalarının cerrahinin önüne geçtiği belirtilerek, ilaçlı stentlemrin yeniden damarda daralma oranının yüzde 5 seviyelerine kadar düştüğü kaydedildi. Bu alandaki yeni gelişmelerle ilaçlı stentlerin, metal stentlerin tamamen yerini almasının beklendiği dile getirildi.

BİZE ULAŞIN