Kanser hastalarına özel TV kanalı: ONKOTV

Türkiye’nin ilk kanser televizyonu olan ONKOTV, hasta ve hasta yakınları başta olmak üzere halkın hizmetinde. Videolar internetten izlenebiliyor

Kanser hastalarına özel TV kanalı: ONKOTV
Geçtiğimiz hafta sonu Antalya'da düzenlenen Uluslararası Onkoloji Bilimleri Kongresi'ne dünyanın önemli onkologları katıldı ve ortak görüş 'Kanserden korunmanın kanser tedavisindeki gelişmelere verilen çabadan çok daha önemli olduğu' oldu. Kongrede bir araya geldiğimiz Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, hastaların internetteki forum sitelerinden yanlış bilgiler edinmelerini önlemek için kurdukları ve internetten yayın yapan TV kanalı hakkında bilgi verdi…
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak bilimsel gelişmeleri takip etmek, üyelerimizin bilimsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak gibi faaliyetlerimizin yanında kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme görevimizin de öneminin farkındayız. Bunun için toplantılar düzenliyoruz, web sayfamızda sürekli yenilenen bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz. Medyada kanserle ilgili en doğru bilgilerin, en güncel gelişmelerin; doğru ve yetkin isimler tarafından topluma anlatılması için çaba gösteriyoruz.

AMAÇ BİLGİ KİRLİLİĞİNE SON VERMEK
Derneğimiz sürekli olarak devam eden bu faaliyetlerine sosyal sorumluluk anlayışımızın gereği olarak çok önemli bir hizmetle daha katkıda bulunuyor. Youtube üzerinden yayına başlayan ONKOTV kanalı ile kanser hastaları ve hasta yakınları başta olmak üzere halkımıza kanser ile ilgili en doğru bilgileri, en güncel gelişmeleri; konunun doğrudan ilgili uzman isimleri aracılığı ile ulaştırmayı hedefledik.
Kanserle ilgili en önemli sorunlarımızdan biri özellikle internetteki bilgi kirliliği. Hasta ve hasta yakınları çeşitli arama motorları aracılığı ile internette gezinerek hastalıkları ile ilgili bilgi edinmeye çalışıyorlar.
Hastaların ve yakınlarının durumlarını anlamak gerek; hastalıklarını tanımak maksadıyla araştırma yapmaları, bilgi edinmeye çalışmaları son derece anlaşılabilir bir tutum. Fakat internette kontrolsüz olarak dolaşan, çoğu zaman uzman tavsiyesi içermeyen ve maalesef hastalara fayda yerine zarar verebilecek çok fazla bilgi var.
Tıbbi onkoloji uzmanları olarak takip ettiğimiz hastalarımızın tedavilerinde başarıya ulaşmaya çalışırken, bu yanlış bilgiler hem uyguladığımız tedavilere, hem de hastalarımıza önemli sıkıntılar yaşatabiliyor.

HASTALARIMIZI KAYBEDEBİLİYORUZ
Doğal ve bitkisel olduğu iddia edilen kimi ürünlerin bilinçsiz olarak kullanılması hem tedavideki başarımızı, hem de hastalarımızın şifa yolunda ilerlemelerine engel oluyor. Daha da kötüsü, kimi zaman bu tür ürünlerin kullanımı nedeniyle hayatını kaybeden hastalarımız bile olabiliyor.
Tüm bunları göz önüne alarak Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak yeni bir projeyi hayata geçirdik. Youtube üzerinden yayın yapan ONKOTV adlı kanalımızda kanserin önlenmesinden tedavideki en son yeniliklere kadar çok fazla konu başlığı ile ilgili onlarca video yayınlanıyor.

HALKIMIZ TV KANALINI BİLMELİ
ONKOTV'nin kanser ile ilgili bilgilenmede bir referans merkezi olmasını amaçlıyoruz. Bu nedenle ONKOTV'nin yayınlarını en doğru, güvenilir ve en güncel bilgileri alabilecekleri bir mecra olduğunu halkımıza duyurmak istiyoruz.
Kanser ile ilgili toplumsal farkındalığı, bilgilendirme ve bilinçlendirmeyi amaçlayan, tamamen sosyal sorumluluk maksadı ile profesyonel koşullarda hazırladığımız kısa videolarla halkımızın kanser televizyonu yayın hayatına başlamış bulunuyor.
ONKOTV'de başta Türk Tıbbi Onkoloji Derneği üyeleri olmak üzere birlikte çalıştığımız branş hekimlerinin de katkıları ile çok farklı konularda onlarca videoyu, güncel gelişmeler ışığında sürekli yenileyerek yayına devam ediyoruz.


KANSER HASTASINA 'AMAN ÜZÜLME' DEĞİL, 'BEN SANA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?' DEYİN
Uluslararası Onkoloji Bilimleri Kongresi'nde bir araya geldiğimiz Türk Tıbbi Onkoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Özlem Er, kanser hastalarına nasıl davranmamız gerektiği konusunda sorularımızı yanıtladı…
Büyük travmalardan, stres ve üzüntülerden, kayıplardan sonra kanser ortaya çıkıyor. Bunun bilimsel bir gerçekliği var mı?
Maalesef öyle bir veri yok elimizde. Aslında stresin ölçülmesi de mümkün değil. Biri için çok sevdiği birinin kaybı çok büyük bir travmadır, başka biri için daha uzak birinin kaybı daha yüksek travmaya sebep olabilir. Bunu vücudumuzda ölçebilecek bir parametre yok. Vücudun daha savunmasız hale gelmesi, bağışıklık sisteminin zarar görmesine etkisi olabilir. Hatta bir de şu var ki bence çok yanlış: Kanser hastası aman hiç üzülmesin, hiç stres olmasın… Bu da aslında hasta üzerinde stres yaratan bir olay. Çünkü 'Benim üzüldüğümü görürlerse onlar da üzülecek' ya da 'Ben üzülürsem hastalığım iyileşmez, üzülmemem lazım' diyorlar. Bunu daha iyi ifade etme yöntemi; "Sizi anlıyorum, böyle bir durum zor geçirilebilir, size nasıl yardımcı olabilirim?" demektir. O zaman kişi hem anlaşıldığını düşünür, hem de kendisini suçlu hissetmez.
Yani iletişim biçimimizi değiştireceğiz, "Ben sana nasıl yardımcı olabilirim?" cümlesini kullanacağız, öyle mi?
Bazı kişilik tipleri yardım almaktan hoşlanır, bazıları bağımsızlığını kaybetmekten daha da üzüntü duyar. Çünkü bir gün önce sağlıklı, hayatını kendi idame ettirebilen bir insanken birden zavallı, acınacak biri olmuş gibi hissedebilir. Öyle bir durum yok aslında. Bu da hayatın bir gerçeği. Evet, zor bir durum, dolayısıyla 'Ben sana nasıl yardımcı olabilirim, bu durumu nasıl kolaylaştırabilirim?' demek gerek. Tedavisine giderken arabasını kullanmak ya da ona gazete okumak gibi şeyler yapılabilir. 'Üzmeyelim, mutlu edelim' diyorsunuz ama onun yöntemi "Sen üzülme" demek değil.
Geniş aileye sahip olanlar kanseri daha mı kolay atlatıyor?
Sosyal destek çok önemli Ama bunun da düzeyini bilmek lazım. Çünkü bir de enfeksiyon meselesi var. Bir gün 20 kişi ziyarete gitmek değil de, 20 gün boyunca birer birer gidip hem o kişiyi yalnız bırakmamak, hem ihtiyaçlarını karşılamak, hem de enfeksiyon yaymamak gerek.
BİZE ULAŞIN