Tüp bebek öncesi ebevyn adayları neler yapmalı?

Bütün tedavi süreçlerini geçirmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin son umudu olan tüp bebek yöntemi günden güne gelişmesini sürdürüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Afşin tüp bebek hazırlığında olan çiftlerin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.

Tüp bebek öncesi ebevyn adayları neler yapmalı?

NİÇİN TÜP BEBEK?

Çoğu zaman bütün yöntemler ve kısırlık ile ilgili tedaviler denense bile normal yollardan gebeliğe ulaşmak mümkün olmaz. Özellikle erkekte sperm sayısı ve kalitesinin düşük olduğu hallerde, tüp bebekten başka çare olduğunu söylemek zor. Tüp bebek denemesi öncesi kadının yaşı 35'in altındaysa bir yıl beklemeleri önerilir. Tabi bu noktada erkeğin spermlerini olumsuz etkileyecek herhangi bir hastalık ve bu hastalık ile yaşanan bir tedavi olup olmadığına da bakılır. 35 yaşın üzerindeki anne adayları için ise bekleme süresi 6 aydır. Kadın 38 yaşına geldiğinde ise bu süreler dikkate alınmaz. Derhal tüp bebek denemelerine başlanır.

TÜP BEBEK ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüp bebek kararı alan çiftlerin kuşkusuz en çok dikkat etmeleri gereken nokta, seçtikleri merkezin ve doktorun bu konudaki tecrübesi olmalıdır. Bu yöntemde deneyim oldukça önem taşır. Ancak iş çoğu zaman doktorla bitmez. Anne ve baba aday adayının da kendileri ilgili yapmaları gereken değişiklikler vardır. Babadan alınacak spermler ile anne adayının yumurtalarının canlandırılması için yaşam tarzında değişiklik şarttır. Ayrıca bu dönem çiftler üzerinde psikolojik baskıyı arttırsa da mümkün olduğu kadar stresten uzak kalınmalıdır. Öncelikle unutulmaması gereken, tüp bebek ile çiftlerin kendi çocuklarına sahip olacakları ve hamilelik döneminin normal yollarla oluşmuş bir gebelikten farkı olmayacağıdır.

Her iki tarafın da sağlıklı bir beslenme düzenine geçmesi önerilir. Sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet programı hazırlanabilir. Ağır sporlarla uğraşanların en az üç ay önceden, bu aktivitelerini bırakması başarı şansını yükseltir. Ayrıca tüp bebek öncesi hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan özellikle baba adayının uzak durması, spermlerin kalitesini olumlu etkileyecektir. Sigara ve alkol kullanımı kesinlikle kesilmelidir. Kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve kronik rahatsızlıklar konusunda doktora bilgi verilmelidir. Tüp bebek uygulamasının yapılacağı tarihten üç gün öncesinden itibaren cinsel yaşama ara verilmelidir. Daha öncesinde ise yoğun cinsel ilişki önerilmez. Randevu saat ve tarihlerinin aksatılmaması önemlidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Afşin

BİZE ULAŞIN