Medikal ayak-el-tırnak bakımı nedir ve neleri kapsar?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ozan Aksu, medikal ayak-el ve tırnak bakımı hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladı.

Medikal ayak-el-tırnak bakımı nedir ve neleri kapsar?

Günlük hayatımızda birçok insanın karşılaştığı bazı deri ve tırnak hastalıklarının tedavileri öncesinde ve tedavilerinin hızlandırmak için yapılan önemli bir yer tutan yardımcı sağlık uygulamalarıdır. Bu uygulamalar isminden de anlaşılacağı gibi hijyen, sterilite, uygun sağlık ortamı, tanı, tedavi vb. özellikleriyle tamamen tıbbi önem taşımaktadır. Bu uygulamalar:

Nasır Bakımı

Siğil Bakımı

Topuk Çatlak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı

Deforme Tırnak Bakımı

Tırnak Mantarı Bakımı

Deri Kalınlaşmaları-Sertleşmeleri Bakımı

Batık Tırnak Bakımı ve Batık Tırnağa Tel Uygulanması şeklindedir.

Bu uygulamaların çoğu tıbbı problemlere yöneliktir. Ayrıca estetik amaçlı olan özel El bakımı ve El-Ayak tırnak bakımları da vardır.

Nerede olmalı, bakımı yapan kim olmalı ve medikal ayak sağlığı niçin önemlidir?

Öncelikle bu uygulamalar için her türlü hijyen ve steriliteye dikkat eden, bakım için gerekli cihaz ve uçlarını barındıran ideal sağlık kuruluşları tercih edilmelidir.

Bunların çoğu tıbbı problemler olduğu için bakımdan önce bir tıp doktoru ve özelliklede Cildiye Uzmanı muayene edip değerlendirmelidir.

Bakımı yapacak olan sağlık personeli ise; özel ve devlet üniversitelerinde insan sağlığı, anatomisi gibi önemli eğitimleri almış podoloji bölümünden mezun olmuş Podologlar olmalıdır.

Bu uygulamaların yararları nedir ve ne amaçlanır?

Önemli uygulamaların bazılarından bahsedecek olursak; Nasır ve Siğil sık karşılaşılan hastalıklardır, bunlar için çeşitli tedaviler vardır(lokal ilaçlar, lazer, krioterapi ve elektrokoter vb).Nasır ve Siğil üzerindeki kalın deri tabakaları bakımlarla giderilerek, böylelikle tercih edilecek tedaviden kişinin fayda görmesi artırılmış olur.

Tırnak mantarı için verilen ilaçların oral yolla alındıktan sonra tırnak gibi keratinize dokularda birikmesi söz konusudur. Mantar enfeksiyonu nedeniyle tırnakta oluşan kalınlaşmalar ve sertleşmeler, ilaçların birikimini zorlaştırıp beklenen faydayı azaltmaktadır. Bundan dolayı mantarlı tırnağın inceltilmesi ve mantarlı kısımların temizlenmesi gibi bakım işlemleri tedaviden beklenen yanıtı ciddi anlamda arttırmaktadır, daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Topuk çatlakları; sedef, egzema veya mantar gibi hastalıkların bir parçası olabildiğinden bakım öncesi uzman doktor tarafından değerlendirilmeli ve bakımdan önce sebep olan hastalıkların tedavileri yapılmalıdır.

Tırnak batmalarında tel uygulamadan önce; uygunluğunun değerlendirilmesi ve varsa enfeksiyon tedavisi uzman doktor tarafından yapılmalı, sonrasında da uygun şartlar sağlandığında batık tırnağa tel uygulaması yapılmalıdır.

Diğer bakımlarda yine bu şekilde; tedavi öncesi hazırlık ve tedaviden maksimum fayda için önem taşımaktadır.

Sonuç olarak; bakımların çoğu ideal şartların mevcut olduğu sağlık kuruluşlarında, mutlak uzman doktor kontrolünde ve podologlar tarafından yapılmalıdır. Sağlığımız değerlidir, kendimizi bu işin uzmanı olmayan kişilere teslim etmeyelim.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ozan Aksu

BİZE ULAŞIN