Milyonlarca mülteci çocuk için Türkiye’ye geliyorlar!

Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin gerçekleştirdiği ulusal kongrelerin 61.’si 15-19 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da düzenlenecek. 2.000 Çocuk doktorunun katılacağı kongrede Mülteci Çocukların Güncel Sorunları uluslararası bir çalıştay ile masaya yatırılacak

Milyonlarca mülteci çocuk için Türkiye’ye geliyorlar!

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın da katılacağı kongreye ; Uluslararası Pediatri Cemiyeti(IPA) gelecek başkanı ve IPAF Başkanı Eroll Alden, IPA Yönetim Kurulu Direktörü William Keenan, Amerika Birleşik Devletleri'nden Marianne O'Grady, Portekiz'den Uluslararası Ergen Sağlığı Derneği Başkanı Helena Fonseca'nın yanı sıra ülkemiz tıp fakültelerinden bu konuda deneyimli öğretim üyeleri, bu çocukların yoğun olduğu, Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Van gibi bölgelerimizden hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları da katılacak.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR ELE ALINACAK

Kongre kapsamındaki çalıştaya ev sahipliği yapacak olan Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, "Türkiye mültecilere yönelik yaptığı çalışmalarla bugüne kadar bir çok ülkeye rol model olacak düzeye geldi. Uluslararası üst düzey akademisyenlerin de katılımı ile önemli başlıklar ele alınacak dedi.

"SAVAŞTAN TOPLAM 6 MİLYON ÇOCUK ETKİLENDİ"

Hasanoğlu, bu önemli çalıştayın amacını ise şöyle açıkladı: "Tüm dünyada 65 milyon mülteci var. Bunların yarısı, yani 30-35 milyonun çocuk olduğu tahmin ediliyor. Mart 2011'den bu yana ise sadece Suriye'de 11 milyon kişi evlerinden oldu. Savaştan toplam 6 milyon çocuk etkilendi. Türkiye'de 200 binin üstünde geçici barınma merkezlerinde (26 MERKEZ 10 şehirde Ş.Urfa, G.Antep, Kilis, K.Maraş, Mardin, Hatay, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Malatya) toplam 3.milyonun üzerinde kişi var. Bunların da 1.5 milyondan fazlası çocuk. Çalıştay'da mülteci çocukların güncel durumu, mağdur olmuş zarar görmüş çocuklarda IPA'nin rolü, Türkiye'deki Mülteci Çocuklar ve TMPD'nin Çalışmaları, Türkiye'deki Mülteci Ergenler ve TMPD'nin Çalışmaları, Mülteci Çocuklarda Akıl Sağlığı: Risk, İyileşme/Düzelme, Önleme ve Mücadele Etme, Mültecilerde Erken Yaş Çocukluk, Okul Çağı ve Ergenlik Döneminde Akıl Sağlığı, konuları tartışılacaktır.

Çalıştay sonucunda, mülteci çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığı için ortaya konulan çözüm önerileri ulusal ve uluslararası platformlarda etkin olacaktır. Uluslararası katılımcılar yanı sıra, yüzün üzerinde her alandan katılımcının olacağı çalıştayın sonucunun gerekli mercilerle paylaşacağız. Bu çocukların koruma altına alınması, tedavi edilmesi ve kararlılık içinde onlar için yeni adımların atılması gerekiyor. Onlara psiko-sosyal destek verilmesi, yeniden hayata tutunmaları ve bir birey olarak yeniden topluma kazandırılmaları gerekiyor. İşte Antalya'da yapacağımız çalıştayda tüm bu konuları masaya yatıracağız."

BİZE ULAŞIN