Diyabet hastaları ve diş tedavisi

Diyabet hastaları ve diş tedavisi
Diyabet, bulaşıcı olmayan hastalıklar (kalp hastalıkları, kanser) ile diş çürüğü ve diş eti hastalıklarıyla benzer risk faktörlerini taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığı bakımında ve diş tedavisi sırasında diyabet hastalarının şekerinin düşmemesi ve tedavinin yarım kalmaması için daha fazla özen gösterilmeli. Diş hekimi İlker Erdoğan, diyabet ve diş sağlığı hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Erdoğan, "Yapılan araştırmalar, Tip 2 diyabetlilerin yüzde 80-100'ünde, Tip 1 diyabetlilerin de önemli bir bölümünde ağız ve diş sağlığında problemler olduğunu gösteriyor. Ağız-diş sağlığı problemleri, diyabette kan şekerinin düzenlenmesinin en önemli engellerinden birisidir. Bu sebepten dolayı ülkemizde bu kadar büyük popülasyonu kapsayan diyabetli hastalarda ağız ve diş sağlığı sağlanmadan diyabeti tedavi etmek imkansızdır" ifadelerini kullandı. Diyabetik hastaların nasıl tedavi görmesi gerektiğini anlatan Erdoğan "Diş hekimi, muayene sırasında diyabetin ağız bulgularını ve neden olduğu yan etkileri değerlendirerek erken tanıya yardımcı olabilir. Gerek koruyucu önlemler, gerekse ağız diş tedavileri ve izlem süreçleri içerisindeki yaklaşımlar, ağız diş sağlığının korunmasının yanı sıra diyabetin metabolik kontrolünü de kolaylaştırır. Diyabetik hastalarda sistemik komplikasyonların yanı sıra ağız diş komplikasyonlarına da sıklıkla rastlanmaktadır. Diyabetli hastalar kesinlikle ağız-diş sağlığı ile ağızdaki olabilecek düzensizlikler açısından değerlendirilmelidir" dedi.

DİŞ VE DİŞ ETLERİNİN SAĞLIKLI OLMASINI NASIL SAĞLANIR?
Kan şekerinizi kontrol altında tutun.
Günde bir defa diş ipi kullanın. Diş ipi, dişlerinizde plak oluşumunu engeller. Diş ipine her dişin çevresinde eğim vererek yukarı aşağı hareket ettirip bakteri plağını temizleyin.
Her öğünden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Fırçanızı ileri-geri hareket ettirerek, kısa ve yumuşak fırça dokunuşlarıyla diş ve diş etlerinizi fırçalayın.
Eğer takma dişleriniz varsa onların da temizliğine dikkat edin.
Herhangi bir problem hissettiğinizde hemen doktorunuza başvurun.
Yılda iki defa diş hekimine kontrole gidin.
Diş hekiminize diyabetiniz olduğunu mutlaka söyleyin.
Eğer sigara kullanıyorsanız, bunu bırakmak için profesyonel yardım alın.
BİZE ULAŞIN