Omega 3 nedir ve faydaları nelerdir?

Sağlık konusunda yediden yetmişe herkesin duyduğu ve merak ettiği Omega 3 konusunda en detaylı bilgileri sabah.com.tr'de bulabilirsiniz. Kalp krizi riskini azaltması, gözde meydana gelecek tehlikeleri önleme gibi etkenler Omega 3'ün faydaları arasında yer alır. Peki Omega 3 nedir ve faydaları nelerdir?

Omega 3 nedir ve faydaları nelerdir?

Birey sağlığı açısından aileler en önemli varlıkları çocuklarına ve onların sıhhatlerine büyük özen gösterirler. Bununla birlikte Omega 3 konusunda aileler detaylı araştırmalar yapıyor ve bazı sorulara yanıt arıyorlar. Omega 3 nedir? Omega 3 nelerde var? Omega 3 fiyatı nedir? gibi sorular hemen hemen her ebeveynin yanıtını aradığı sorular arasında yer alıyor.

OMEGA 3 NEDİR?

Genel olarak doktorlar; okul çağındaki çocukların, hamilelerin, diyabet hastalarının, menopoza girmiş kadınların, kalp rahatsızlıkları olanların Omega 3 kullanması gerektiğini belirtiyor. Peki Omega 3 nelerde var? Semizotu gibi yeşil bitkiler, somon, sardunya, hamsi, uskumru gibi balıklar, badem, fındık, ceviz, ketentohumu, avakado gibi yiyeceklerde bol miktarda Omega 3 bulunur. Yeterince balık tüketilemiyorsa bu ihtiyaç Omega 3 balık yağıyla da giderilebilir.

OMEGA 3 NELERDE VAR?

Omega 3 hapı sağlıklı mıdır sağlıksız mıdır? sorusunun yanıtı olarak doktorlar ikiye ayrılmış durumda. Bazı doktorlar bu konuda olumlu fikirler verirken bazı doktorlar olumsuz olarak değerlendiriyor.

Genel özetiyle soğuk suda yaşayan balıklarda Omega 3 bol miktarda bulunur. Bunun nedeni ise Omega 3'ün balıkları soğuktan koruyan antifiriz görevi görmesiyle açıklanabilir. Bu balıklar nedir diye soracak olursak Karadeniz hamsisi, Norveç somonu, Marmara lüferi örnekleme olarak değerlendirilebilir.

İŞTE OMEGA 3 FAYDALARI

Cilt sağlığı, göz sağlığı, hamilelik sırasında bebeğin ilk zamanları ve bebeğin beyin gelişiminde Omega 3 çok önemli bir konuma sahiptir. Cilt sağlığı, göz sağlığı, hamilelik sırasında bebeğin ilk zamanları ve bebeğin beyin gelişiminde Omega 3 çok önemli bir konuma sahiptir. DHA, Gözdeki retinanın önemli bir yapısal öğesidir. DHA; Omega 3 yağ asitlerindendir. İnsan ihtiyacı kadar Omega 3 alınmadığı takdirde görme sıkıntıları ortaya çıkabilir.

Ayrıca Omega 3'ün, cilt konusunda da çok büyük faydaları vardır. Yine gözde olduğu gibi Omega 3, derinin de en büyük temel öğelerinden biri olmakla birlikte hücre zarlarının sağlığından da bizzat sorumludur. Ayrıca Omega 3'ün, cilt konusunda da çok büyük faydaları vardır. Yine gözde olduğu gibi Omega 3, derinin de en büyük temel öğelerinden biri olmakla birlikte hücre zarlarının sağlığından da bizzat sorumludur. Cildin erken yaşlanmasını önlediği gibi cildin yağ dengesini ölçer, saç diplerindeki iltahaplaşmayı önler. Her insan senenin yorgunluğunu atmak için tatil yapmak ister. Tatillerdeki en büyük sıkıntılardan biri de güneş ışınlarının hassas tenli kişilere problem yaratmasıdır. Omega 3 aynı zamanda cildinizi güneşin zararlı ışınlarından da korur.

Kalabalıklaşan toplumlar ve insanların giderek kendilerine yabancılaşması sonucunda ortaya çıkan temel problemler psikolojik sıkıntılar, depresyon olarak adlandırılır. Aksiyete ise mütemadiyen devam eden endişe ve gerginlik olarak tanımlanır. Uluslararası normlar tarafından yapılan değerlendirmelerde düzenli Omega 3 tüketen insanlar depresyon ve anksiyete daha az yakalanmıştır. Balık tüketen toplumlarda da çağımızın en büyük sağlık sorunlarından kalp krizinin nadir görüldüğü ispatlanmıştır. Omega 3'ün faydaları nelerdir? sorusunun yanıtını böylelikle çıkarılan değerlendirmelerden niteleyebiliriz.

Omega 3'ün çocuklara olan katkılarına göz atacak olursak astımı azaltması, uyku performansını arttırması, iyileşme sürelerinin uzamasına yol açması görülebilir. Halk arasında da Omega 3'ün en büyük katkılarından biri de kişiye kilo aldırması olarak gösterilir. Bu hipotez doğru bir çıkarım olmakla birlikte tıp dünyası tarafından da onanmıştır.

BİZE ULAŞIN