Meme estetiği hakkında 10 önemli nokta

Meme estetiği ameliyatı olmayı planlayanların mutlaka dikkat etmesi gereken noktaları Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Haldun Kamburoğlu anlattı.

Meme estetiği hakkında 10 önemli nokta

"Meme büyütme ameliyatlarında amaç, doğal yani vücudunuzla tam uyumlu, güzel ve estetik bir görünüm elde etmektir. Tüm bunların ötesinde meme büyütme ameliyatının en önemli hedefi sizin mutluluğunuzdur. Bu amaçla ameliyat olmayı düşünenlerin şu noktalara dikkat edilmesini tavsiye ederim."

1. Bu ameliyatı ne için istediğinize emin olun. Bu tip bir ameliyatı başkasının beğenmesi için değil kendi beğeniniz ve mutluluğunuz için olmalısınız.

2. Başarılı bir sonuç için şüphesiz ki en önemli faktörlerden biri doktor seçiminiz. Bu nedenle doktorunuzu detaylı araştırın. Bunun en kolay yolu, doktorunuzun web sitesinden özgeçmişine bakmaktır. Konu ile ilgili yurt içi yurt dışı ne gibi eğitimler almış, ne gibi çalışmalarda bulunmuş dikkat edin. Doktorunuz ile ilgili memnuniyeti, bildiğiniz eski hastaları ile iletişime geçerek ya da randevunuza biraz daha erken gidip hastaları ile bizzat görüşerek anlayabilirsiniz.

3. Acele etmeyin. Her ne kadar mezuniyetinize, düğününüze ya da başka önemli bir gününüze yetişmesi için acele etmek iyi bir fikir gibi gelse de acele ettiğiniz ve yanlış karar verdiğiniz için oluşabilecek istenmeyen bir sonuç, o günler boyunca ve hatta o günler geçtikten sonra da maalesef sizinle kalacaktır. Öte yandan zaten başarı oranı yüksek olan cerrahların, muayene ve ameliyat randevularının da uzunca bir süre dolu olabileceğini unutmayınız.

4. Konu hakkında araştırma yapın ve kafanızdaki tüm sorularınızı muayene gitmeden önce not edin. Muayeneden sonra aklınıza gelen sorular olur ise onları da sormak için doktorunuza ulaşmaya asla çekinmeyin. Sonuçta kendinizi emanet ediyorsunuz, aklınızda tek bir soru işareti dahi kalmamalı.
5. Ameliyatın hangi hastanede olacağını, hangi teknikler ile silikon protezin hangi plana nereden yerleştirileceğini mutlaka sorun. Evet cerrahi prosedür belki sizin için karmaşık gelebilir ancak doktorunuzun nedenleri ile bu prosedürde yapmayı planladıklarını size detaylı ve basit bir şekilde anlatması beklenir. Biz muayenelerimizde tüm bu detayları hastalarımız ile paylaşıyoruz. Hatta 3 boyutlu tarayıcımız sayesinde hastalarımız, kararlaştırdığımız silikonun kendi üzerlerinde nasıl duracağını, ameliyat sonucuna en yakın hali ile bikinili ya da bikinisiz görebiliyorlar.

6. Ameliyatınızda kullanılacak silikon protezin markasını ve modelini sorun. Ameliyattan sonra hangi protez konuldu ise, o proteze ait seri numaralarını içeren stickerların size verilmesi gerekir. Bunu aldığınıza mutlaka emin olun.

7. Ameliyattan önce ve sonra yapmanız ve yapmamanız gerekenleri öğrenin. Burada bazı ilaç ve hareket kısıtlamaları, çeşitli bakım önerileri size bahsedilmelidir. Tüm hastalarımıza ameliyattan önce ve sonra yapmaları ve yapmamaları gereken şeylerin gün gün yazdığı çok detaylı bir form veriyoruz.

8. İyileşme sürenizi ve şeklini detaylı öğrenin. Bu sayede iş ve sosyal programlarınızı buna göre planlayabilirsiniz.

9. Tedavi ücretinize neler dahil neler hariç detaylı öğrenin. Ameliyat ücretinden, tahlillere, protez ücretinden sutyene kadar tek tek sorun.

10. Doktorunuza gerektiği zaman tek bir telefonla ulaşabileceğinize emin olun. Bilgi ve iletişim çağında yaşıyoruz, ihtiyacınız halinde doktorunuza direk ulaşmak kadar hiçbir şey sizi güvende hissettiremez. Nitekim de bu sizin en doğal hakkınız.

BİZE ULAŞIN