Tümör savaşçıları

Yeni açılan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Bölümü en küçük tümörü bile kişiye özel ışınlama haritası çıkararak sıfır hatayla yok eden son teknoloji cihazlar kullanıyor

Tümör savaşçıları
Onlar, radyasyon onkologları ve medikal fizik uzmanları ışın tedavisinde son sistem cihazlarla, en küçük tümörü bile hedef alıp, sıfır hata ile ışınlıyor. Kişiye özel düzenlenen ışınlama haritası ile tümörü yok ediyor. İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü yeni açıldı. Devlet hastanelerinde hizmeti özel hastanelerle yarıştıran hastanede yaklaşık 20 milyon lira değerinde tümör ışınlayan cihazlar bulunuyor. Üstelik bu cihazlar, bir milimetre gibi en küçük tümörleri bile sıfır hata ile ışınlama kapitesine sahip.

ÖZEL TEDAVİ
SABAH, devlet hastanesinde her gün 100-120 kanser hastasına ışın tedavisi uygulayabilecek düzeyde tasarlanan radyasyon onkoloji bölümünü gezdi. Bölümün koordinatörü radyasyon onkolojisi Uzm. Dr. Canan Özdemir ve yardımcısı Uzm. Dr. Selnur Özkurt ile birlikte 5 radyasyon onkoloji uzmanı görev yapıyor. Bölümde 3 medikal fizik uzmanı ile birlikte radyoterapi teknikerleri hizmet veriyor. İşte bu ekip, tam bir tümör savaşçısı gibi çalışıp, tümörün tüm yapısını uyguladıkları ışın dozu ile yok ediyor. Buraya gelen hastanın ilk olarak radyoterapi planlaması için bilgisayarlı tomografisi (BT) çekiliyor. BT bilgisiyar ekranlarına geliyor. Tümörün bölgeleri işaretleniyor. Nerelerin ışınlanması, nerelerin korunması gerektiği, hasta için en uygun ışınlama tekniğinin ne olacağı ve hangi cihaza gönderileceği ilk olarak medikal fizik uzmanlarınca değerlendiriliyor. Bu çok özel bir uzmanlık alanı. Burada, Evren Üzümlü, Elif Şenol ve Zeynep Pınar Kalender görev yapıyor. Onlar, tümörün tüm açılarını çözüyor. Medikal fizik uzmanı Evren Üzümlü "Her hastanın anatomisi farklı. Organların büyüklüğü, tümör boyutu, vücudunun ağırlığı farklı. Bu nedenle kişiye özel çalışma yapıyoruz burada. Her hastanın tedavisi özel yani" dedi. Bu planlamanın yapılması iki günü geçmiyor. Planlanan tedavi radyasyon onkologları tarafından değerlendiriliyor. Ve hastaya en faydalı ışınlama yöntemi seçiliyor. Hasta ışınlama için cihaza alındığında, radyasyon onkologları, medikal fizik uzmanları ve teknikerler bilgisayarların başında an be an süreci takip ediyor. İçeride rektum kanseri olan bir hasta var. Planlaması yapılmış. Planlanan yöntemle, ışınlamanın başlayacağı an bilgisayarda üst üste getiriliyor. Milim milim, tümörün açısı ortaya konuluyor. 3 boyutlu olarak doğru yerde olduğuna karar verilerek, tümör hedef alınıyor. Ve sıfır hata noktasında ışınlama başlıyor.

SIFIR HATA İLE NOKTA ATIŞI
Radyasyon onkolojisi uzmanı Canan Özdemir "Sıfır hata ile nokta atışı yapıyoruz. Cerrahiye eşdeğer özellikte radyoterapi uyguluyoruz. Ve bu son sistem teknolojik cihazlarla bunu en hızlı şekilde yapabiliyoruz. Örneğin akciğer kanseri olan bir hastanın tümörleri ışınlanacağı zaman, nefes alma-vermesine kadar her şeyi hesaplıyoruz. Cihazların da her gün ilk iş olarak mekanik ve dozimetrik kontrolleri titizlikle yapılıyor" dedi.

'5 HAFTADIR BURASI EVİM GİBİ OLDU'
Hatice Aytekin (36) bu bölümde tedavi görüyor. Meme kanseri olan Aytekin "5 haftadır tedavim sürüyor. Burası evim gibi oldu. Özel hastaneye gitmeme gerek yok. Buradaki cihazlarla, doktorlarım tümörümü yok ediyor" dedi. Hastaların ruh halleri de burada unutulmamış. Cihaz, tümörü hedef alırken, hasta laboratuvarın tavanındaki bahar dalları içeren tablonun etkisiyle, güzel diyarlara bir yolculuğa da başlıyor.
BİZE ULAŞIN