Bilgisayar destekli saç analizi nedir?

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki saç ekim merkezi Uzmanları,bilgisayar destekli saç analizini anlattı.

Bilgisayar destekli saç analizi nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde küçük bir saç örneği ya da tırnak üzerinden test yaparak özel bir bilgisayar programı yardımı ile 15.000'den fazla kişisel bilgiye ulaşmak mümkün. Üstelik bilgisayar destekli analiz yöntemi eşsiz, etkili, risksiz ve düşük maliyetlidir. Lokalize edilmiş ve hedefe yönelik tedaviyi / tedavileri mümkün kılan, görünür olmayan veya göze çarpmayan hastalıkların nedenleri hakkında en doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

Bu yöntem ile nedenleri karmaşık bir yapıya sahip olan kronik hastalıkların kökeni belirlenerek tedavi edilebilir. Saç ekimi analizi testi; doğru teşhis ve tedavi için uygun bir yöntemdir. Hastanın saçı, tırnağı ya da cilt dokusu örneği üzerinden test edilebilir. Bilgisayarlı saç analizi kolay uygulanan, invaziv olmayan, tekrarlanabilir saç kontrolü tekniğidir.

BİLGİSAYARLI SAÇ EKİMİ ANALİZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bilgisayarlı saç ekimi analizi ile hastaların saçlarının durumu hakkında bilgi verir. Saç dökülmesinin tipi belirlenebilir ve dökülmesinin derecesi ölçülebilir. Saçın yoğunluğu hesaplanabilir ve kalınlığı incelenebilir. Bilgisayarlı saç analizi ile elde edilen bilgiler ışığında, yakın gelecekte gerçekleşecek saç dökülme oranlarına ilişkin bilgilere de ulaşılabilir.

Bilgisayarlı saç ekimi analizi ile hastanın fotoğrafları 40 kat büyütülebilir. Böylece saç ekimi yapılması gereken bölgelerin analizi daha ayrıntılı bir şekilde yapılabilir. Saç ekimi yapılması gerekenler bölgeler ayrıntılı olarak belirlenebilir. Saç ekiminden önce ve saç ekiminden sonraki durumların fotoğraflar üzerinden sayısal analizler ile karşılaştırılmasını sağlar. Bunun dışında saç ekimi operasyonu dışındaki tedaviler için de kullanılır. Başta saç mezoterapisi ve PRP uygulaması gibi destek tedavilerinde de en güvenilir ve en objektif analizlerin yapılmasını sağlar.

SAÇ EKİMİ ANALİZİ NASIL UYGULANIR?

Bilgisayarlı saç ekimi analizi ilk kez 1970 yılında uygulanmaya başlamıştır. Saç ekimi analizine başlamak için öncellik ile ölçülecek alan seçilmelidir. Saç ekimi analizi non-invaziv bir yöntemdir. Bu da saçın niteliksel değerlendirmesinin yanı sıra niceliksel özelliğe sahip olmasını da sağlar. Saç derisinin belirlenen kısmının yakın plan fotoğrafları çekilir. Daha sonra çekilen fotoğraf özel bir yazılım kullanılarak analiz edilir ve cihazın çalışma prensibi bu sisteme dayalıdır.

Saç ekimi analizi ile uzmanlarımızın ulaşabileceği bilgiler arasında hastanın öncesi ve sonrası kayıtları tutulur. Saç dökülmesinin tipi belirlenir. Saçın büyüme hızı, kalınlığı, yoğunluğu ayrıntılı bir şekilde hesaplanır. Dökülen saçlar nedeniyle kelleşen alanı kaplamak için gerekli olan saç grefti sayısı hesaplanır. Saç derisinin analizi yapılır. Cildin karşılaştırılması yapılır. Grafiksel olarak saçın tasarımı yapılır ve operasyondan nasıl görüneceği belirlenir. Saç büyümesi döngüsel bir süreçtir. Büyüme döngüsünü tamamladıktan sonra saç doğal olarak dökülür ve yerine yeni saçlar gelmeye başlar ve süreç bu şekilde döngüsel olarak devam eder.

BİZE ULAŞIN