Nezle, öksürük ve gribe doğal reçete

“Kışın turp, yazın zencefil yiyenler, doktor reçetesine ihtiyaç duymaz...” İşte Çin atasözünden yola çıkılarak hazırlanan öksürük ve gribe bire bir iyi gelen zencefil ve turp tarifleri...

Nezle, öksürük ve gribe doğal reçete

Aternatif tıp yöntemlerine önem verilen Çin'den gelen doğal reçeteler, dünya basınında büyük ilgi gördü. "Kışın turp, yazın zencefil yiyenler, doktor reçetesine ihtiyaç duymaz" şeklindeki Çin atasözünden yola çıkan uzmanlar, nezleye, gribe ve öksürüğe bire bir iyi gelen tarifleri yayımladı. Fransız ve İngiliz basınının da geniş yer ayırdığı tariflerin merkezinde zencefil ve turp bulunuyor.

EN KOLAY TARİFLER
Araştırmalara göre zencefil vücut ısısını azaltıp, terlemeyi artırıyor. Böylece zararlı bakteriler ölüyor. Zencefil aynı zamanda vücut direnci ile mideyi güçlendiriyor, ciğerleri yatıştırıyor ve öksürüğü azaltıyor. Hatta Çin'de yağmurda ıslandıktan sonra öksürmeye başlandığı zaman "Büyük bir fincan zencefil çayının hemen öksürüğü keserek hastalıktan koruduğuna" inanılıyor. İşte en kolay halleriyle 3 basit doğal zencefil reçetesi tarifi:
Büyük fincan çay: Demliğe birkaç parça zencefil koyun. İçine zencefili kaplayacak kadar su ilave edin. 3 dakika kaynatıp için. Kaynattığınız zencefili de yiyin.
Şifalı karışım: Tarifin ana maddesi yine 15 grama tekabül edecek kadar birkaç parça zencefil. Diğer malzemeler 30 gram esmer şeker, 30 gram kırmızı hurma, 3 bardak su. Tarife göre hepsi 10 dakika kaynatıldıktan sonra karışım sıcak şekilde içilmeli.
Ballı limonlu: Zencefili, 1 limonun suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve iki bardak su ile en az 10 dakika kaynatıp için.

TAZE YA DA KURU BOL BOL YİYİN
Çin tedavi yöntemlerinde büyük önem verilen bir diğer mutfak malzemesi ise turp. Yüzde 92'si su ve A-C vitaminleri ile kalsiyum içeren turp, bağışıklığı güçlendiriyor ve sindirimi rahatlatıyor. İşte iki basit şifa formülü:
Taze ya da kuru: İlk öneride aslında yapılacak herhangi bir işlem yok. Taze ya da kuru turpu boğaz yanması başladığı an tüketin. Çin'de her gün turp tüketenlerin sayısı çok yüksek.
Salata şeklinde: Diğer basit yöntem ise birkaç gün yenebilecek bir formül. Dilim dilim kesilmiş turpların bal ile karıştırılarak yapılıyor.

BİZE ULAŞIN