14’üncü denemede gelen mutluluk: Yağız

Durçe çifti, 13 denemede başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisinde 14’üncüde mutlu sona ulaştı. Yağız’ı kucağına alan anne Zahide, “Hep üzüntüden ağlarken, şimdi sevinçten ağladık” dedi

14’üncü denemede gelen mutluluk: Yağız

Ev hanımı Zahide Durçe ve eşi Fethi Durçe 10 yıl önce evlendi. Normal yollarla çocuk sahibi olamayan Durçe çifti 10 yıllık süre içinde 13 kez tüp bebek denedi. Ancak başarılı olamayınca çok yıprandılar. Son bir kere daha denemeye karar veren Durçe çifti, tüp bebek uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Gökalp'in kapısını çaldı. Yapılan tetkikler sonucunda rahmi sağlam, yumurtaları da sayı olarak yeterli bulan Gökalp, farklı bir yöntemle yeniden tüp bebek denemeye karar verdi ve başarılı oldu. En nihayetinde Durçe çifti 3 kilo 300 gram olarak dünyaya gelen Yağız'ı kucaklarına aldı. Yağız'ı kucağına alan Zahide Durçe "Deniz Hanım'la tanıştığımda ondan müthiş bir enerji aldım, başarılı olacağını biliyordum. 10 yıl boyunca hem maddi hem de manevi olarak çok yıprandık. Biz genelde tedavimiz olumsuz sonuçlandığı için ağlardık. Bu sefer bebeğimizi kucağımıza almanın mutluluğuyla ağladık" dedi. Liv Hospital Tüp Bebek uzmanı Gökalp, tedavi sürecini söyle anlattı:

GENETİK TARAMA
"Tedavi için öncelikle tedavilerin neden başarısız olduğunu araştırdık, perinataloji uzmanı Prof. Dr. Arda Lembet'e danışarak Zahide Hanım'ın rahim içinden örnek aldık. Herhangi bir sorun saptamadığımız için rotamızı değiştirip embriyolar ile ilgili genetik araştırma yaptık. 13 deneme boyunca kendisine verilen embriyoların genetik olarak irdelenmeden sadece laboratuvarda iyi büyümüş olan göze güzel görünenlerin rastgele verildiğini fark ettik. Elde ettiğimiz tüm embriyoları 5. gün aşamasına kadar büyütüp hepsinden 6-7 hücre örneği aldık, yeni jenerasyon genetik taramaya tabi tuttuk. Sağlıklı olduğu tespit edilen tek embriyoyu Zahide Hanım'ın rahmine transfer ettik ve ilk denemede başarılı sonuç elde ettik."

BİZE ULAŞIN