Akupunktur hakkında merak edilenler

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Akupunkturist Uzm. Dr. Gülgüle Ersoy, akupunktur hakkında merak edilen soruları sizler için cevaplandırdı.

Akupunktur hakkında merak edilenler

Dünyada hemen hemen uygulanan en eski tıp bilimlerinden birisidir. Günümüzden 5000 (M.Ö 3000) yıl öncesine dayanan bu tıp bilimi gün geçtikçe tüm dünyaya yayılmakta olup tıp mecrasında saygın yerini alarak ilerlemektedir.

AKUPUNKTUR NEDİR?

Akupunktur kelimesi Latince kökenli olup, iğne batırma anlamındadır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ NEDİR?

İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir ve bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır. Akupunktur tedavisi; vücut derisinde bulunan bu özel alanlara (Akupunktur noktalarına ) akupunktur eğitimini almış bir akupunktur uzmanı tarafından, belirli bir süre iğne, lazer veya ultrason dalgaları uygulayarak yapılan tedavidir.

Tedavi sırasında hem organ hem de organın hastalanması ile ortaya çıkan psikolojik sorunların üstesinden gelinmeye çalışılır. Çünkü akupunktur bilimine göre her hastalığın kendisine özel bir psikolojisi vardır.

Akupunktur, bütüncül bir yaklaşımla, insanın parçalarının birbirinden bağımsız olarak oluşmadığını, her parçanın bir bütün içerisinde birbiri ile ilişkili olduklarını ve tedavide mühim olanın bütünlüğün muhafaza edilmesi olduğunu ortaya koyan bilimdir.

Akupunktur bir anlamda denge tedavisidir. Akupunktura göre hastalıklar enerji dengesindeki bozukluklardan ortaya çıkar ve bu denge tekrar korunduğunda hastalıklar ortadan kaybolur.

Çoğunlukla ağrı ve zayıflama tedavisinde kullanılan bu yöntem son yüzyılda özellikle kulak akupunkturunun tanımlanması ve esaslarının belirlenmesi ile WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) tedavi protokolleri içerisinde çok önemli bir yere oturmuştur.

VÜCUT AKUPUNKTURU

• Vücut Akupunkturun amacı, tüm organların düzenli çalışmasını sağlamak, metabolizmayı düzenlemek ve bedenin elektriksel dengesini sağlamaktır.

• Akupunkturda her organın kendine ait bir elektriksel kanalı olup, tedavi sırasında bu kanallar içindeki enerji akışı ve enerjinin birbirlerine sırasıyla olan aktarımları dengelenmeye çalışılır.

• Vücudun kendini sürekli yenileme ve dış etkenlere karşı dengede tutma kabiliyeti uyarılır.

KULAK AKUPUNKTURU

Kulakta bedenin hemen hemen her uzvuyla ilgili bir akupunktur noktası bulmaktadır. Kulak noktaları yalnızca hastalık ve rahatsızlık durumlarında elektriksel olarak detekte (tespit) edilebilir. Kulağın bu özelliği, hastalıkların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Kulak kepçesi şekil olarak baş aşağı duran bir cenîni andırır. Böylece organ ve sistemleri kolayca yerleştirilebilir, özel teknikler kullanarak hangi organda problem olduğunu anlayabilir ve o noktaya akupunktur iğneleri, lazer veya elektrik tedavisi uygulayarak ilgili organ veya sistemdeki rahatsızlığı tedavi edebiliriz.

AKUPUNKTUR İLE AĞRI TEDAVİLERİ NASIL UYGULANIR?

Kabaca her biri 10 seanstan oluşan kürler halinde uygulanır

Seanslar, atakların sıklığına bağlı olarak, haftada 3, 2 veya 1 kez uygulanır. Bazı hastalıklarda bir kür yeterli olabilirken, bazen birkaç kür gerekebilir.

Kür sonunda, hastalığın şiddetine ve kronikliğine bağlı olarak 2-3 hafta veya 1 ay ara verilebilir.

BİZE ULAŞIN