Türkiye’de tedavi Ospan’ı iyileştirdi

Doğduğunda idrarını yapamadığı anlaşılan Ospan Maskot’u ailesi 4 günlükken hastaneye götürdü. Kazakistan’daki doktorlar tanı koyamadığı için Maskot ailesi, bebekleri 7 günlükken Türkiye’ye geldi. Ospan bebeğin zor günleri Türkiye’de geçirdiği başarılı ameliyat sonrasında son buldu; bebek 13 aylıkken tamamen sağlığına kavuştu

Türkiye’de tedavi Ospan’ı iyileştirdi
Kazakistan'da yaşayan Samal Abugalieva (39) hamileyken, bebeği Ospan'ın henüz anne karnındayken sağ böbreğinde bir büyüme meydana geldi ancak nedeni tam olarak anlaşılamadı. Abugalieva, "Ospan'ın sağ böbreği sürekli büyüyordu ancak neden olduğunu tam olarak tespit edememişlerdi. Doğduğunda idrarını yapamadığını fark ettik. 4 günlükken hastaneye başvurduk fakat Kazakistan'da doktorlar tanı koyamadı ve bir tedavi öneremedi. Biz de Türkiye'ye geldik. Ospan 7 günlüktü. İlk önce Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı baktı. Çocuğun idrarını boşaltması için tüp taktı.
Nadir Bey ile birlikte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı ve Dr. Mehmet Kılıç bizimle ilgilendi. Hastaneye geldiğimizde çok tedirgindik. Ospan'ın karnı şişmişti. Daha sonra idrar sondası takıldı ve şiş indi. Neredeyse bir bardaktan fazla idrar çıktı. Doktorların bana ve çocuğuma yapmış olduğu iyiliği unutamayacağım" şeklinde konuştu.

AMELİYAT İÇİN BEKLENDİ
Doktorların, endoskopik, yani kapalı ameliyat için Ospan bebeğin bir yaşına gelinceye kadar beklemesi gerektiğini söylediğini belirten anne "Ospan, bu süreçte göbeğin altından açılan delik sayesinde ve çok az da normal yoldan idrarını yapabiliyordu. 13 aylıkken ameliyat oldu. Ospan, idrarını artık kendisi yapabiliyor. Ameliyatın başarılı geçtiğini duyunca çok mutlu olduk" dedi.

'BÖBREK YETMEZLİĞİ YAŞANIRDI'
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı ise "Bebeğe hemen uygun bir idrar sondası uygulanarak, boşaltamadığı 115- 120 cc idrar boşaltıldı. Tedavinin esası tıkanıklığa yol açan zar/membranın ortadan kaldırılarak, rahat idrar yapma sağlanmasıdır. Endoskopik operasyon (kapalı ameliyat) için uygun yaş ve kiloya ulaşıldıktan sonra, 20-25 dakikalık bir girişimle membranı ortadan kaldırdık. Ardından da aynı seansta 25-30 dakikalık bir operasyon ile vezikostomiyi kapatarak, doğal yolla sorunsuz işemeyi sağlamış olduk. Ameliyat olması şarttı. Olmasaydı kronik böbrek yetmezliği kaçınılmaz olurdu" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN