Emine Erdoğan öncülüğünde sıfır atık projesi başlatıldı

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Çevre ve Şehir Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi, etki alanını genişletmeye devam ediyor. Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi çerçevesinde devletin önemli kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çevre konusunda çalışma yapan bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yemekli bir toplantı yaptı.

Emine Erdoğan öncülüğünde sıfır atık projesi başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Meclis Çevre Komisyonu Başkanı Trabzon Milletvekili Muhammed Balta, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a vekaleten Başkan Yardımcısı Selim Argun, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhammer Yıldız, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, Ankara Valisi Ercan Topaca'ya vekaleten Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, TOKİ Başkanı Ergün Turan'a vekaleten Başkan Yardımcısı Ömer Bulut, ÇEVKO Başkanı Mehmet Erbak, Çöpüne Sahip Çık Vakfı Başkanı Murat Vargı, Verimlilik Vakfı Başkanı Cemalettin Kömürcü katıldı.

GELECEĞİNİ İLMEK İLMEK ÖRME SORUMLULUĞU TAŞIYORUZ

Emine Erdoğan toplantıda yaptığı hoşgeldiniz konuşmasının başında Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehid olan Musa Özalkan'ı rahmetle andı, ailesine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı diledi. 'Devlet ve millet olarak, bir yandan böylesine önemli bir gündemle meşgulken, bir yandan da ülkemizin geleceğini ilmek ilmek örme sorumluluğu taşıyoruz.' dedi. Değişen tüketim anlayışlarının doğurduğu çevresel, sosyal ve ekonomik sorunlara değinen Emine Erdoğan, 'Bireylerin hayatlarında yapacakları basit değişikliklerin, bizi çok önemli sonuçlara götüreceğine inanıyorum. Çevre problemlerinin çoğu, dolaylı veya direk olarak insan davranışlarının sonucudur.' dedi. Toplantının amacının, Sıfır Atık Projesi'nin tüm devlet kurumlarında ve toplumda yaygınlaştırılması için seferberlik başlatılması çağrısı olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tanıtımı yapılan projenin etki alanının genişlediğini ifade etti. Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlıklarının, kışla ve okullarda atıkları ayrıştırmaya imkan veren bu sistemi kurmak için çalışmalara başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toplantının katılımcılarına, kurumlarında sıfır atık hareketi başlatmaları ricasında bulunan Emine Erdoğan, seferberlik ruhunun sıfır atık kazanımlarını artıracağını söyledi. Yüksek düzeyli bu seferberliğin 2018 yılında projede anlamlı bir ilerleme sağlamaya katkı sağlayacağını, 2023 hedefleri yolunda nesillerimize bir çevre bilinci aşısı yapacağını ifade etti.

SIFIR ATIK SEFERBERLİĞİNİN BAŞLATILACAĞINI İFADE ETTİ

Toplantıya katılan kurum temsilcileri, Emine Erdoğan'a, Sıfır Atık Projesi'ni himayelerinden ötürü teşekkür etti ve herbiri kendi kurumlarında ve faaliyet alanlarında sıfır atık seferberliğinin başlatılacağını ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin, projenin detaylarına dair verdiği bilgiler ve karşılıklı istişarelerle devam eden toplantı, yüksek düzeyli işbirliği fikrinde mutabakat ile sona erdi. Emine Erdoğan, geçtiğimiz hafta tüm üniversite rektörlerine, belediye başkanlarına, önemli kurumların temsilcilerine, medya kuruluşlarının sahiplerine, iş dünyası temsilcilerine, onları 'Sıfır Atık' seferberliğine davet eden bir mektup göndermişti. Emine Erdoğan toplantıda bu mektuplara çok sayıda olumlu dönüş aldığını da ifade etti. Emine Erdoğan, misafirlerine hiçbir gıda atığının israf edilmediği özel yemeklerden oluşan bir menü ikram etti.

BİZE ULAŞIN