Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısına ne iyi gelir? sorularının cevapları özellikle genç kızlar tarafından sıkça araştırılmaktadır. Adet sancısı olarak adlandırılan bu derin ağrı; kadınların kimi zaman normal kimi zaman ise büyük sancılarla geçirdikleri kasılmalardır. Bu kasılmaların nedeni ise rahim içi tabakanın yenilenmesidir. Prostagladin maddesinin salgılanması rahimin kasılmasına ve doğum sırasında gördüğümüz gibi derin sancılara neden olur. Adet sancıları en çok karnın kasılması, çarpıntı ve bel ağrısı şeklinde kendini gösterir. Bunlar dışında yorgunluk; tansiyon düşüklüğü gibi hisler de adet sancısı sırasında yaşanan duygu ve hormon değişikleri arasında yer alır. Tıp literatüründe adet sancısına dismenore denir.

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısına ne iyi gelir?

Yaşanan derin kasılmalar ve ağrılar; sancıları yaşayan bireylerin hayatını olumsuz etkiler. Uykusuz geçen geceler, aşırı iştahsızlıklar, metobolizmada yaşanan su kayıpları adet sancısı esnasında bireyin yaşadığı sıkıntılardan bazılarıdır. Toplumsal olarak erkeklerin, kadınların yaşadığı adet sancısı hakkında genel bir fikri olmadığı iş kadınlar, iş yerlerinde, okullarda, sosyal çevrelerinde bu sancıyı çektikleri halde olağan hayatlarına devam etmeye çalışırlar. Uzmanların ifadelerine göre bazı adet sancıları doğum ağrısıyla eş değer niteliktedir. Örnek vermek gerekirse eğitim hayatı sırasında adet gören bayanların, derin sancı duymaları halinde derslerin başarısız oldukları gözlenmektedir aynı durum çalışma hayatındaki kadınlar için de geçerlidir.

ADET SANCISI NASIL GEÇER?

Uzmanların altını çizdiği konuların başında doğru bilinen yanlışlar vardır. Mesela evlenince adet sancısı azalır gibi bir rivayet vardır fakat bu iddia gerçek dışıdır. Kadının yaşı ilerledikçe adet sancısı azalır fakat bunun evlenmeyle herhangi bir ilişkisi yoktur.

Adet döneminiz geldiyse ve adet döneminiz genellikle sancılı geçiyorsa; o haftanızı mutlaka planlayın. Gün içinde vücut sıcaklığınızın yüksek olması gerekmektedir. Adet sancısı genel olarak gece ortaya çıktığı için o saatler sırasında sıcak su ve buhar içeren havlularla ağrının geldiği yeri ısıtmak fayda sağlayacaktır.

ADET SANCISI NE İYİ GELİR?

Adet sancısına; sıcak içecekler, özellikle bitki çayları iyi gelir. Adet sancısı sırasında öğünlerinizi hafif tutun ve azar azar sık sık yiyin. Kesinlikle aç kalmayın. Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın. Koltuğa oturduğunuzda ve yatağa yattığınızda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın. Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş iyi gelecektir. Hafif bir yürüyüş sancıyı hafifletebilir. Düzenli egzersizin ve fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azalttığı bilinmektedir. Adet öncesi ve sırasında ağır fiziksel güç gerektiren işlerden kaçının. Vücudunuzu çok fazla yormayın ve ağır egzersizler yapmayın. Çinko, kalsiyum ve E vitamini tüketimi de adet sancısına iyi gelen türevler arasında yer almaktadır.

BİZE ULAŞIN