Demir eksikliği anemisi neden olur ve demir eksikliğine ne iyi gelir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre demir eksikliği, en sık görülen hastalıkların başında yer alır. Demir eksikliği tedavisi oldukça basittir. Gerekli besinler tüketilerek kısa sürede kesin çözüm sağlanabilir. Peki demir eksikliğine ne iyi gelir ve neden olur?

Demir eksikliği anemisi neden olur ve demir eksikliğine ne iyi gelir?

Demir, insanlar için çok önemli bir mineraldir ve müthiş bir şekilde ihtiyacımız vardır. Demir eksikliği, Dünya Sağlık Örgütü'nün öncelikli sağlık sorunları sıralamasında en ön sıralarda yer alan problemlerden bir tanesidir. Yeryüzünde tam 2 milyar demir eksikliğine bağlı kansızlığın yaşandığı varsayılıyor. Her 3 kadından bir tanesinde demir eksikliği görülüyor.

DEMİR EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Demir eksikliği, demir alımının azalması nedeniyle olur. Annemizin karnında özellikle son doğuma yakın 3 ayda, annemizden bizim doğduktan sonra ihtiyacımız olacak demiri alırız. Fakat bu demir bize yaklaşık 3-4 ay yeter. 3-4 aylık ihtiyacımızı sağlayan bu demir daha sonra azalmaya başladıkça dördüncü aydan itibaren dışarıdan demir vermemiz gerekir. Çocuklarımızda bu eksikliği olmaması için dördüncü aydan itibaren demir takviyesi yapmamız gerekir.

Demiri özellikle kırmızı et, yumurta, balık etinden alırız. Tavuk etinde demir daha azdır. Dolayısıyla çocuklarımıza sebze çorbası hazırlarken özellikle her gün 40 gr. kadar yağsız dana eti takviyesinde bulunmamız lazım. Eğer bunu yapmazsak hızla gelişmekte olan bebeğimizde bir yaşında doğru demir eksikliği çıkmaya başlar. Bu nedenle doktorlar bir yaşında doğru yapılan kan sayımı ile bu durumu tespit ederler. İleri ki yıllarda demir eksikliği yine alım eksikliği ve emilim bozukluğundan olur. Emilim bozuklukları çeşitlidir. Bunların başında inek sütünün günde yarım litreden fazla tüketilmesi ile birlikte demirden zengin gıdaların alınmaması yatıyor. Özellikle ergenlik döneminde yine çocuklarda hızlı bir büyüme olur. Bu dönemde demirden zengin gıdaların gerekli miktarlarda tüketilmemesi durumunda demir eksikliği görülür.

Hamilelerde de demir eksikliği görülür.

DEMİR EKSİKLİĞİNE NE İYİ GELİR?

Demir eksikliği anemisinde halsizlik, yorgunluk, sabahları yataktan kalkamama, gün içerisinde odaklanma problemleri meydana gelebilir. Bu odaklanma ve halsizlik ile ilgili sorunlar ortaya çıktığında çay, kola ve kahve tüketimine yoğunluk verilir. Bunlar da demir eksikliğinin şiddetini arttırmaktadır. Çünkü demir mineralini idrara sürükleyerek atarlar. Bu da halsizlik ile yorgunluğun daha da şiddetlenmesine yol açar. Bu nedenle demir eksikliği anemisinde halsizlik ve yorgunluk birlikte eşlik ediyorsa mutlaka çay, kola ve kahvenin haytamızdan çıkartılması en doğru öneridir. Demir eksikliği tespit edildi ise bununla ilgili ilaç tedavisi gerekebilir. Düzenli olarak et ve yumurta tüketmemiz gerekir. Yeşil yapraklı bitkilerin limon ile kombine edilmesi yine demir eksikliği tedavi yöntemlerinden biridir. Bu hastalık tedavi edildiğinde halsizlik ve yorgunluk ortadan kalkar.

Demir ile ilgili olarak bir çok basit yöntemler vardır. Ancak kronikleşmiş demire bağlı bir anemi yaşanıyorsa kereviz ve ıspanak kürü önerilir. Bu kür ile ilk hafta içerisinde sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Siyah taze üzüm yine bu probleme iyi gelecek besinlerden bir tanesidir. Çekirdekli üzümü blanderdan yaklaşık bir iki dakika çekirdekleri parçalanıncaya kadar geçirin. Ve bunun suyunu içiniz. Gelişme çağındaki çocuklar için siyah taze üzüm bulunmaz bir nimettir.

DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Demir eksikliğinin en tipik belirtisi solukluktur. Bunun yanında huzursuzluk, iştahsızlık, ağlama, kolay kırılan zayıf tırnaklar, kalpte duyulan seslerdir.

BİZE ULAŞIN