Kanser belirtileri ve tedavi yöntemleri!

Kanser, en çok korkulan ve en çok araştırılan hastalıktır. Kanserle ilgili yanlış bilgiler sonucu birçok kişi hastalık ilerledikten sonra doktora başvuruyor ve geç kalmış oluyor. Kanserin tüm organlarda olabileceğini fakat gelişen teknolojiyle erken tanı yapılabildiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Mısırlıoğlu, kanserle ilgili tüm ayrıntıları anlattı. İşte kanser ve kanser tedavisi...

Kanser belirtileri ve tedavi yöntemleri!

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Mısırlıoğlu, insan vücudundaki her organın kanser hücresi üretebileceğini söyledi. Yüzyıllardır mücadele edilen ve henüz tam olarak bir tedavisi bulunamayan kanser ile ilgili bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Mısırlıoğlu, özellikle kalın bağırsak kanserine dikkat çekti. Kanser hastalığının birçok sebepten ötürü görülebileceğini ve insan vücudundaki her organın kanser hücresi üretebileceğini belirten Op. Dr. Mısırlıoğlu, "Kanser dediğimiz şey vücuttaki dokularımızın en ufak birimi olan hücrelerin bazılarının kontrolsüz olarak olmadık yerlere sıçraması olarak nitelendiriyoruz. Vücudumuzdaki her yerimizde kanser hücresi çoğalabilir. Dilimizde, kemiğimizde, cildimizde, yemek borumuzda, akciğerimizde, midemizde ve aklınıza gelecek hemen hemen her yerinizde bir kanser oluşumu olabiliyor.

ÇEVRESEL ETMENLER ARTTI!

Günümüzde teşhis araçları çoğaldığı için daha çok hastalar kanser teşhisi almaya başladılar. Çevresel etmenler arttığı için ve genetik hastalıklar olarak da geçtiği için günümüzde kanser oranı artmaya başladı. Güneş ışınları, yediklerimiz, çevre, genetiğimiz, bazı enfeksiyonlar bir sürü unsur bu riski arttırıyor. Biz genel cerrahi uzmanları olarak daha çok bağırsak, mide, meme kanserleri ve türevleri ile ilgileniyoruz" dedi.

KARIN ŞİŞKİNLİĞİ BİLE BİR BELİRTİ!

Mısırlıoğlu, şöyle devam etti: "Kalın bağırsak kanseri ile ilgili en önemli şey, büyük abdestte şekil değişikliği, ishal, makattan kan gelmesi, karın şişkinliği, karın ağrısı, iştah kaybı gibi şikayetlerdir. Bunlardan herhangi biri oluştuğu vakit mutlaka doktora görünmekte fayda var. Makattan kanamalar halk arasında hemoroide yoruluyor. Fakat bunlardan büyük bir kısmı kalın bağırsakla ilgili olabilir. Her kanama basur kanaması değildir. Mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir."

BİZE ULAŞIN