Çürük diş ağrısına ne iyi gelir? Diş çürüğü ağrısı nasıl geçer?

Çürük diş ağrısı, en çok karşılaştığımız hastalıklardan bir tanesidir. Genellikle geceleri başlar ve insan hayatını çok olumsuz yönde etkileyerek şiddetli ağrılar verir. Peki çürük diş ağrısına ne iyi gelir? Çürük diş ağrısı nasıl geçer? İşte ayrıntılar…

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir? Diş çürüğü ağrısı nasıl geçer?

Çürük diş ağrısı birçok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Dişlerimize yeteri kadar iyi bakmamızdan dolayı belli çürükler oluşur. Bu çürükleri gördüğümüzde hemen bir diş hekimine gitmemiz gerekebilir. Aksi takdirde şiddetli bir ağrı ile karşılaşabiliriz ve diğer dişlerimizde zarar görebilir.

ÇÜRÜK DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Şiddetli çürük diş ağrısı özellikle geceleri başlar. Çünkü hormonsal değişiklikler ile damar içi basıncın artması ve damarsal genişlemeler, geceleri ağrıyı daha şiddetli hissetmemize sebep olabilir.

Gece yapılacak çözümler medikal bir ilaç alarak en yakın bir diş hekimine gitmektir. Diş hekimine gidemiyorsak çürük diş ağrısı çektiğimiz bölgeye kesinlikle kolonya, alkol vb. şeyler sürmemeliyiz. Çünkü bunlar diş etini tahrişe sebep olarak ikinci bir ağrıya daha neden olabilir. Bunun yerine medikal bir ilaç alarak ağrıyı dindirip sabah hemen diş hekimi kontrolüne gitmeliyiz. Diş hekimi, kanal tedavisi yaparak ağrımızı rahatlatıp ve gerekli müdahaleyi yaparak diş ağrınıza son verecektir.

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan bir diş apsesi başka organlara zarar verebilir. Sinirlerde yapılan bir müdahaleden sonra kanal tedavisi yapmalıyız. Kanal tedavisinin yapımını ertelersek, dişin sinirlerinde oluşan iltihap kök ucundan çevre kemik dokularına doğru yayılmalara başlar. Kemik dokusuna yayılan iltihap kemikte ciddi bir basınç oluşturarak şiddetli ağrıya sebep olur. Yine tedavi edilmez ve diş hekimine gidilmezse oluşan apse eğer risk altında bir hasta ise diğer organlarımıza zarar verebilir.

Peki nedir risk grubundaki hastalar;

Kalp hastaları

Organ ve nakil hastaları,

Böbrek ve karaciğer nakli olmuş hastalar,

Kanser hastaları,

Kemoterapi, radyoterapi görmüş hastalar,

Bağışıklık sistemi yetmezliği olan hastalar,

Kalbinde doğuştan delik olan hastalar,

ÇÜRÜK DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Şiddetli diş ağrısı çekiyorsanız öncelikle ağrıyan dişinizin ve dişlerinizin arasında bulunan artıkları bir fırçanın yardımı ile düzgünce temizleyin. Dişi fırçalamak çürüğe sıkışmış maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Yarım çay bardağına 1 çay bardağı tuz katıp karıştırınız. Bu uygulama diş ağrısını hafifletip, diş ağrısına neden olan mikropları öldürecektir.

BİZE ULAŞIN