Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir? Parkinson hastalığının ilk belirtisi...

Dünya Parkinson Günü sebebiyle açıklama yapan Dr. Hale Tüzün, Parkinson hastalığının ilk belirtilerini anlatarak Parkinson hastalığının nasıl ortaya çıktığını ve hangi yaşların risk grubunda olduğunu açıkladı. İşte, Parkinson hastalığı nedir? Parkinson hastalığının tedavisi mümkün müdür? Parkinson hastalığı belirtileri nelerdir? sorularının yanıtları ve parkinson hastalığı ile ilgili bilgiler…

Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir? Parkinson hastalığının ilk belirtisi...

Dünya Parkinson Günü dolayısıyla açıklama yapan Dr. Tüzün, hastalığın yavaş ilerleyici beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir hastalık olduğunu belirtti ve "Normal olarak insan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Bu hücreler beynin belli bir alanında yoğunlaşmış halde bulunurlar. Dopamin bu bölge ile vücut hareketlerini kontrol eden diğer beyin bölgeleri arasında mesajlar ileten bir kimyasaldır. Dopamin insanların akıcı ve birbiri ile uyumlu hareketler yapmalarını sağlar" dedi.

PARKINSON HER ZAMAN HAREKET İLE KENDİNİ GÖSTERMEYEBİLİR

Parkinson hastalığının belirtilerinin vücudun tek tarafında başladığını söyleyen Dr. Tüzün sözlerine şöyle devam etti: "Belirtiler hareketle ilgili olanlar ve hareketle ilgili olmayanlar şeklinde iki gruba ayrılabilir. Hareketle ilgili belirtiler titreme, hareketin yavaşlaması ve kaslarda kasılma, hareketsizlik yürüyüş ve duruş bozukluğudur. Hareket ile ilgili olmayan belirtiler uyku bozuklukları, kabızlık, koku duyusunun kaybı, depresyon, cinsel işlev bozukluğu olabilir. Parkinson hastalığı, her hastada farklı belirtilerle ortaya çıkar. Semptomlar herhangi bir yaşta görülebilir, ancak Parkinson'un ortaya çıkma yaşı ortalama 60'tır. 30 yaş altındaki kişilerde nadirdir ve genellikle genetik özellik gösterir.

İLK BELİRTİSİ…

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve dolayısıyla belirtilerin başlangıç ve ilerleyişi de farklılık gösterir. Genellikle ortaya çıkan ilk belirtilerden biri vücudun bir tarafında çoğunlukla kolda hareket yavaşlığı, yürürken kolunu yeterince sallayamama olabilir. Genellikle ilk bulgu önceleri hafif düzeyde ve en çok dinlenme halindeyken olan ve giderek artan titremelerdir ve titremeler vücudun farklı bölgelerine yayılabilir. Parkinson hastalarında genellikle mimikler azalmıştır ve konuşma yavaş olabilir."

KARINCALANMA HİSSEDİYORSANIZ DİKKAT!

Dr. Tüzün, belirtileri ise şöyle sıraladı: "Yüz ifadesinin donuklaşması, yürürken bir kolun savrulmaması, vücut duruşunda bozulma, öne eğik duruş, bir bacağın aksaması veya sürüklenmesi, boyunda veya uzuvlarda uyuşma, karıncalanma, ağrı veya rahatsızlık, seste yumuşama Parkinson'un temel belirtilerindendir."

İLK BELİRTİLERİ FARK EDER ETMEZ…

Parkinson ilerleyici bir hastalıktır ve dolayısıyla zaman ilerledikçe belirtiler kötüleşebilir. Doğru tedavi ve takip sayesinde, çoğu hasta normal hayatını uzun yıllar boyunca sürdürebilmektedir. Bu nedenle, hastalığın, ilk belirtileri fark edilir edilmez uzman görüşü almak önemlidir. Böylece tedavi seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirmek mümkün olur. Erken tedavi ile hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak mümkün olabilir.

Tedavi sırasında kullanılan ilaçların oluşabilecek yan etkilerini belirleyip ortadan kaldırmak önemlidir. Fakat her ne olursa olsun ilacın yan etkisi görüldü diye ilacı bırakmak yanlıştır. Çünkü hastalık belirtileri tekrar ortaya çıkar. Ancak hastalık düzeltilemiyorsa ya da ilaç kullanımı ile ilişkili yan etkiler ortaya çıkıyor ise cerrahi tedavi gündeme gelebilir. Cerrahi tedavide de hastada hangi bulguların daha yoğun olduğuna göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir.

BİZE ULAŞIN