Avokadonun 5 inanılmaz faydası

Kolesterolü düşürme, açlığı bastırma ve hatta kilo vermeye yardımcı olma gibi birçok yararı olan avokadonun 5 inanılmaz faydasını Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin yazdı.

Avokadonun 5 inanılmaz faydası
Perşembe 07.11.2019 20:44
Son Güncelleme: Cuma 08.11.2019 18:32
ABONE OL

, günümüz modern mutfağının ve sağlıklı tariflerin en popüler malzemeleri arasına girdi. Orta büyüklükte (yaklaşık 200 gram) bir avokado; 322 kalori ve toplam 29,5 gram yağ içerir. Bu değerler, meyve yelpazesinde bulacağınız diğer herhangi bir ürün içeriğinin çok üstündedir. Bu yüzden bir diyetisyen olarak avokadoyu meyveden daha çok "iyi yağ" olarak adlandırıyorum. Avokado, hastalıklarla savaşan antioksidanlar ve yaklaşık 20 farklı vitamin ve mineralle doludur. Bu yıl yapılan bir araştırmaya göre, düzenli avokado tüketenlerin daha fazla miktarda lif, E ve K vitaminleri, magnezyum ve potasyum aldıklarını gördük! Her gün en az bir öğünde avokado yiyorum ve yemek pişirmek için çok yönlü olmalarını seviyorum, ancak avokado ile ilgili paylaşılacak daha fazla sağlık yararı var.

Avokadonun 5 inanılmaz faydası

TOK TUTAR

İyi yağlar yemek, midenin boşalmasını yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da sizi daha uzun süre tok tutar ve açlığ geciktirir. Her biri yaklaşık 29 gram yağ sağlayan (çoğunlukla kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağ asitleri kesinlikle bu reçeteye uyuyor. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada gönüllüler, avokado olsun ya da olmasın öğünlerde yemek yedikten sonra memnuniyet ve iştah duygularını değerlendirdiler. Bir avokadonun yarısının öğünlere eklenmesi, bildirilen doygunlukta önemli bir artışa ve beş saate kadar yeme isteğinin bastırılmasına neden oldu.

Avokadonun 5 inanılmaz faydası

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Çoğu insanda beslenme konusunda yağ fobisi var. Muhtemelen yağ yemenin sizi şişmanlatacağını düşünüyorsunuz. Ama gerçek şu ki, doğru yağ türlerini tüketmek aslında iyi bir kilo verme stratejisidir. Doygunluğun artmasına ek olarak, gibi bitki bazlı yağlar, kilo yönetimi ile bağlantılı olan antioksidanları almanızı sağlar ve iltihapla mücadele eder. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, düzenli olarak avokado tüketenlerin daha az kalori tüketmeden bile kilo verdiği görülüyor.

Avokadonun 5 inanılmaz faydası

KALBİ KORUR

Avokadonun, "kötü" LDL kolesterolü düşürdüğü ve "iyi" HDL kolesterolü yükselttiği bilinmektedir. HDL düzeyleri, hem erkek hem de kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan çift taraflı bir etkidir. Avokadolar ayrıca vücuttan fazla sodyum ve sıvıyı atmak için doğal bir idrar söktürücü olarak hareket ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olan, kalpten ve atardamarlar üzerindeki baskıyı hafifleten kan basıncı düşüren bir potasyum kaynağıdır.

Avokadonun 5 inanılmaz faydası

EMİLİME YARDIMCI OLUR

Herhangi bir öğünde tüketmek, vücudunuzun diğer sağlıklı gıdalardan daha fazla antioksidan emmesini sağlar. Bir çalışmada, katılımcılar öğünlerde 2.5 çorba kaşığı avokado aldıklarında, vücutları, 8 kat daha fazla alfa karoten ve 13 kat daha fazla beta karoten (kanser ve kalp hastalıkları ile mücadele ettiği bilinen bileşikler) emdi. Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, avokadonun domates sosu ve havuçla eşleştirilmesinin, sağlıklı cilt, görme ve bağışıklık için gerekli bir besin maddesi olan A vitamininin emilimini artırdığını göstermiştir .

Avokadonun 5 inanılmaz faydası

SADECE LEZZETLİ YEMEKLER İÇİN DEĞİLLER

hakkındaki en sevdiğim şeylerden biri, tatlılar da dahil olmak üzere birçok tarifde kullanılabiliyor olmaları. Smoothielerinize, yemeklerinize ve tatlılarınıza rahatlıklıkla ekleyebilirsiniz. Yemeklerde kullandığını her bir çorba kaşığı yağı, yarım çorba kaşığı avokado ile değiştirin. Bu değişim kalorileri keser, besin kalitesini yükseltir ve sizi doygun hissettirecek kremsi dokuyu sağlar.

Avokadonun 5 inanılmaz faydası
Avokadonun 5 inanılmaz faydası
Avokadonun 5 inanılmaz faydası