Sakarya’nın İhracatı Haziran’da 166,6 Milyon Dolar Oldu

Sakarya’nın İhracatı Haziran’da 166,6 Milyon Dolar Oldu
TİM tarafından açıklanan Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “Haziran’da 11,7 milyar dolar ihracatı olan ülkemizin dolar bazında ihracatı yüzde 6,4 gerilerken, kilogram değeri yüzde 5,4 arttı. Sakarya’mız 166,6 milyon dolar ihracatı, Mayıs ayına göre yüzde 20’lik artışı ile en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında, yeniden, 9. sırada. Hareketlenme görülüyor. Gelecek aylarda rakamlar inşallah daha iyi olacak” dedi.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Haziran ayı ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Kösemusul, “TİM rakamlarına göre Haziran ayında ihracatta geçen yılın haziran ayına oranladığımızda yüzde 21,3 azalış gerçekleşirken geçtiğimiz aya oranladığımızda yüzde 20 artış yaşandı. Geçen aya göre artış ivmesine giren ilimiz ihracatı eminim ki ilerleyen aylarda istenen seviyelere gelecektir. Çünkü büyüyen Türkiye’nin hedefleri de büyük, bu hedefler doğrultusunda iş dünyası da engel tanımadan çalışmaya gayret edecektir. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak Türkiye’nin meşaleleri gördüğümüz ekonomimizin dinamolarını her zaman destekleyecek, bunun için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Kösemusul, açıklamalarının devamında, TİM, Haziran ihracat verilerine göre bu ay biraz hareketlenme olduğunun altını tekrar çizerek, “Haziran’da 11,7 milyar dolar ihracatı olan ülkemizin dolar bazında ihracatı yüzde 6,4 gerilerken, kilogram değeri yüzde 5,4 arttı. Gelecek aylarda rakamlar inşallah daha iyi olacak. Sakarya’mız 166,6 milyon dolar ihracatı ile en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında, yeniden, 9. sırada. İhracat yükünü otomotiv sektörü çekiyor. Sakarya’mızın sektör avantajını daha aktif kullanmak için çalışıyoruz. Hem Otomotiv Şehri Sakarya için hem de diğer sektörlerimizde ihracat tecrübesinin artması için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
(RŞ)
.
BİZE ULAŞIN