Kalaycılık Mesleği Bitme Noktasına Geldi

Kalaycılık Mesleği Bitme Noktasına Geldi
Samsun’da kalaycılık mesleğiyle uğraşan iki kişiden biri olan Muzaffer Usta, böyle giderse kalaycılığın tarihe karışacağını söyledi.
40 yıllık kalay ustası Muzaffer Usta, yok olmaya yüz tutmuş mesleklerinde 15 yıldır çırak çalıştıracak kadar iş olmadığını ifade etti. Çevre illerin aksine Samsun’da vatandaşların ürünlerini kalaylatmadıklarını belirten Muzaffer Usta, “Böyle giderse kalaycılık mesleği tarihe karışacak” dedi.
Yeni çıkan çelik ürünlerin mesleklerinin sekteye uğrattığını belirten 51 yaşındaki kalay ustası Muzaffer Usta, “Kalaycılık mesleğinde en son 15 sene önce çırak çalıştırdım. 15 sene önce kalaycıların işleri gayet güzeldi. O zamanlar vatandaşların kalaya ilgisi vardı. Biz de o zamanlar hem çırak yetiştirebiliyorduk hem de çalıştırabiliyorduk. Ama sonralarda bakır haricinde çıkan çelik ve benzeri tavalar, tencereler yüzünden vatandaşlar kalaycılara gelmez oldu. Bizim işimiz genelde bakır ürünler üzerinde oluyor. Bakır ürünlerini de eski insanlar seviyor. Yeni nesil, bakır ürünleri pek kullanmıyor. Halbuki bakırda pişen yemekler diğer ürünlerde pişen yemeklerden hem daha tatlı oluyor hem de daha sağlıklı. Bunu eski nesiller biliyor ama maalesef ki yeni nesil bunu bilmiyor. Bu nedenden dolay bizim mesleğimiz bitme noktasına geldi. Şu sıralarda işlerimiz yüzde 70 düştü. Zaten Samsun’da kalaycılık yapan iki kişi kaldık. İkimiz de bu sokaktayız. Bu meslekte yıllardan beridir çırak yetişmiyor. Bundan sonra da yetişeceğini zannetmiyorum. Böyle giderse bu meslek ilerleyen zamanlarda tamamen bitecek. Samsunlu vatandaşlar kalaya pek ilgi göstermiyor. Trabzon’da Rize’de hala bu mesleğe ilgi devam ediyor. Ama dediğim gibi böyle giderse Samsun’da kalaycılık mesleği tarihe karışacak” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN