STK’lardan Kobani Olayları İçin Ortak Basın Açıklaması

STK’lardan Kobani Olayları İçin Ortak Basın Açıklaması
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde STK’lar ortak basın açıklaması yaparak IŞİD tarafından Suriye’nin Kobani (Ayn el-Arap) kentine yapılan bombalı saldırı kınandı.
İlçenin Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgo Parkı’nda saat 13:30’da bir araya gelen STK’lar, basın açıklaması yaparak bombalı saldırıyı protesto etti.
Yapılan basın açıklamasına Bendi-Der, Din-Bir-Sen, Diyanet Sen, Eğitim Bir-Sen, Fırat Der, Hayrat Der, İkra Der, Siverek İlim Kültür Derneği, Siverek Der, Siyar Der, Sağlık Sen, Özgür Der, Özgür Eğitim Sen sivil toplum kuruluşlarının katıldı.
Mahmut Hanpolat tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"25 Haziran 2015 Perşembe günü sabahın erken saatlerinde Kobané’de bombalı araçlarla başlayan ve ev baskınlarıyla devam eden bir dizi saldırı İşid’li saldırganlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılarda kadın ve çocuklar başta olmak üzere resmi rakamlara göre 140’ın üzerinde,bölgeden gelen haberlere göre 300’ün üzerinde insan katledilmiş, yüzlercesi de yaralanmıştır. Saldırıdan sonra kentte büyük bir infial uyanmış, yüzlerce yaralı Suruç hastanelerinde tedavi altına alınmıştır. Her ne şekilde olursa olsun masum sivilleri hedef alan saldırılar terör saldırılarıdır. Kendini İslam’la özdeşleştirerek bu katliamları gerçekleştiren İşid’in yaptığı terör saldırılarının İslami değerlerle ve İslam’ın savaş hukukuyla uzaktan yakından alakası yoktur. Biz aşağıda isimleri bulunan sivil toplum kuruluşları olarak bu menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. İnsanları gelişigüzel kurşuna dizmek, demir parmaklıklara kilitleyip yakmak, başlarını bıçaklarla kesip görüntüleyip korku salmak amacıyla yayınlamak, Cuma namazı vakitlerinde camilerde bombalar patlatmak suretiyle yüzlerce insanın katline sebep olmak, bombalı araçlarla bir şehrin altını üstüne getirerek orayı terörize etmek İslam’ın hangi hukukuyla bağdaşmaktadır. Bizler; Mekke’yi fetih için yola çıkardığı komutanına: “Kadınlara dokunmayacaksın, çocuklara dokunmayacaksın, yaşlılara dokunmayacaksın, kiliselerde, havralarda ibadetleri ile meşgul din adamlarına dokunmayacaksın, ağaçları kesmeyeceksin, yakmayacaksın!” diye emir veren bir peygamberin ümmetiyiz. Zulmetmek yüce dinimiz İslam’ın haram kıldığı bir fiildir. Kur’an Müslümanlara asla zulmetmemeyi emreden yüce bir kitaptır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir rahmet peygamberidir. O, asla sivilleri hedef almamıştır. Kur’an şöyle yüce düsturları emreden ilahi bir kitaptır: Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah’tan korkup sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır. (Maide 8) Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O’ndan da) yardım göremezsiniz! (Hud 113) İslam sadece Müslümanlara karşı değil Müslüman olmayanlara karşı da adaletle hükmetmeyi emreden bir dindir. Bu itibarla nasıl ki Ağustos 2014’te Şengalli sivil Êzidilere karşı yapılan İŞİD katliamını lanetlediysek, bugün de Kobanéli sivillere yönelik yapılan saldırıyı aynı şiddetle lanetliyoruz. İŞİD’in değişik şekillerde gerçekleştirdiği her türlü katliamdan İslam, Kur’an ve Hz. Peygamber (sav) nasıl beriyse, bizler de öyle beriyiz. Zulüm kimden gelirse gelsin zulmün karşısındayız; Mazlum kim olursa olsun mazlumdan yanayız. "
BİZE ULAŞIN