Emniyet İftarında Elektrik Sorunu Konuşuldu

Emniyet İftarında Elektrik Sorunu Konuşuldu

  • Şanlıurfa
  • Salı 14.07.2015 09:18
Viranşehir Kaymakamlığı tarafından organize edilen ve Viranşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü lokalinde düzenlenen iftar yemeğinde elektrik kesintileri konuşuldu.
Yapılan İftarın ardından konu ile ilgili bir açıklama yapan Kaymakam Citer şunları kaydetti:
”Viranşehir’de son günlerde sıkça yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle meydana gelen aksaklıkların giderilmesi ve ilçede ciddi problem haline gelen elektrik sorununun çözümü için en yetkili müdürlerimiz burada. Bundan önce vatandaşlarımız ve muhtarlarımızla yapmış olduğumuz toplantıda tespit edilen elektrik sorunları ve olası çözümleri bizler müdürlerimize sunduk. Ayrıca iki haftadan beri başta Valilik nezdinde olmak üzere bütün ilgililerle gerek şifahen gerekse telefonla yoğun bir görüşme trafiği yaşadık. Şimdiye kadar ulaştığımız sonuçlara bakılarsa, ilçedeki şebekenin mevcut tüketimi kaldıramadığı ve TEİAŞ’ın kök binalarının aşırı yüklenme yüzünden zarar görmemesini sağlamak adına yaptığı 4 saatlik kesinti ve bunun yanında arıza gerekçesi ile yaşanan kesintiler şeklindedir. Bu tablo karşısında bizler valilik ile birlikte bize gelen vatandaşların taleplerinin karşılık bulmasını sağlamak adına sorunun çözümünü sağlamak olacaktır. Şu en yetkili ağızlar ile ilçe halkının temsilcileri sorunun çözümü için buradalar.”
Dicle EPSAŞ Genel Müdürü Neşet Demirbağ da, ilçede yaşanan elektrik sorunu için daha çok çaba sarf edeceklerini ifade ederek, şimdiye kadar yaşanan elektrik kesintileri için Viranşehir halkından özür diledi. Yaşanan elektrik kesintilerinin kendileri ile başlamadığını, ama bu sorunu çözme konusunda daha çok mesai harcayacaklarını ifade eden Demirbağ şunları söyledi:
”Mevcut şebeke kullanılan elektriği kaldıramıyor. Şebeke eski, bizler de önem sırasına göre şebekeyi yenilemeye çalışıyoruz. Bir arkadaşımız 30 yıllık kabloların kullanıldığını söyledi. Bizler bu konuda önem sırasına göre kablo şebeke yenileme işlemi yapıyoruz. Fakat 40 - 50 yıllık şebekeyi bir an değiştirmek mümkün değil” dedi.
Dicle EPSAŞ Genel Müdürü Neşet Demirbağ ilçe merkezinde başta yeni trafoların olmak üzere trafolarda bakım ve onarım işini hızlandıracaklarını belirtti. Yaşanan arızalarda civar illerden parça getirttiklerini ifade eden Demirbağ, artık yedek parça tutacaklarını ve gerektiğinde yedek parçayı hemen kullanarak vatandaşın mağdur edilmemesini sağlayacaklarını ifade etti. Demirbağ ayrıca, TM3’ten Ayaklı köyüne, Kemberli, Kınalı, Yazgüneşi kök’lerinden 9 km’lik hat çekileceğini, 4 adet yeni kabinin getirileceğini 12 mahalleye ek trafo verileceğini, şehir merkezindeki kök binalarının onarımdan geçirileceği ve ihtiyacı olan bölgelerde acil çalışma yürüteceklerini kaydetti.
Toplantıda katılımcılar söz hakkı alarak TEİAŞ Şanlıurfa Bölge Müdürü Beyhan Polat’a 4 saatlik elektrik kesintilerinin gerekçesini sordu. Polat trafo konusunda bölgeyi tamamen kaldırabilecek bir güce sahip olduklarını ama mevcut hatların buna olanak vermediğini kaydetti. 4 saatlik kesintilerin trafoların aşırı yüklemeden dolayı tamamen zarar görmemelerini sağlamak için tedbir amaçlı yapıldığın belirterek, ihtiyaç duyulmaması halinde bu uygulamayı her an kaldırabileceklerini söyledi.
Toplantının sorunun çözümü konusunda çok yararlı olduğunu düşündüklerini ifade eden Kaymakam Citer, katılımcıların söz hakkı alarak sorunlarını ve olası çözüm yollarını yetkililere yüz yüze ilettiklerini kaydetti. Bu tür toplantıların sıklıkla yapılması taraftarı olduklarını söyleyen Kaymakam Citer yetkililerden ilçenin temsilcileri ile tekrar bir araya gelmelerini talep ettiklerini ifade etti.
İftarın ardından başlayan ve saat 23.00’a kadar süren toplantıda katılımcılar elektrik sorunu ile ilgili sorularını yetkililere yöneltme fırsatı buldu.
Toplantıya Kaymakam Dr. Huzeyfe Citer, Dicle EPSAŞ Genel Müdürü Neşet Demirbağ, Dicle EPSAŞ İl Müdürü Esin Eroğlu, TEİAŞ Şanlıurfa Bölge Müdürü Beyhan Polat, daire amirleri ve müdürleri, STK Temsilcileri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Oda Başkanları, Sendika Temsilcileri, Muhtarlar ve Çiftçiler katıldı.
BİZE ULAŞIN