Kandil'le Paralel'in temasını biliyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu Diyarbakır'da açıkladı: KCK'nın Paralel ile görüşmelerini biliyoruz. Kandil görüşmelerinin ayrıntılarını aldık

Kandil'le Paralel'in temasını biliyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu miting için gittiği Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. Mitannia Otel'de düzenlenen kahvaltı programında konuşan Davutoğlu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı bölgedeki STK temsilcilerine şikâyet etti. Davutoğlu, 2 saat süren basına kapalı toplantıda şu mesajları verdi:

KCK-PARALEL YAPI KOL KOLA: KCK ile Paralel yapı arasındaki görüşmelerden haberdarız, Kandil'de yapılan görüşmeyi de ayrıntılarıyla biliyoruz.ÜÇGENDE İKTİDAR SAVAŞI VAR: Kandil, İmralı, HDP üçgeninde iktidar savaşı var. Biz hiç bunun içine girmeden süreci kendimiz götüreceğiz. '7 Haziran'da barajı aşmazsam silah kullanacağım' yaklaşımına gelirse, Çözüm Süreci devam eder, muhatap olma niteliğini bu unsurlar kaybeder. 8 Haziran'dan sonra süreçte kimlerin muhatap olup olmayacağı konusunu bir kez daha masaya yatıracağız.

TALİMATLA İŞ YAPIYOR: Selahattin Demirtaş tutarsız davranıyor. 6-7 Ekim olaylarında bizimle görüşmesinde farklı, sonra farklı davrandı. ABD'ye gitti, orada söz dinleyip gelip bu uygulamaları yaptı, talimatla iş yapıyor.

HDP'NİN EŞCİNSEL ADAYI: HDP'nin 'biz'i içinde ateistler de var, (Eskişehir'deki eşcinsel adayı kastederek) o adayları da var, biz onlarla aynı 'biz' olamayız. (...) Lut kavminin helakine sebep olan özellikteki şahısları milletvekili adayı yapan bir parti itikatlı toplumu temsil edemez.

GÜVENLİK SAĞLANACAK: 12 yıl özgürlükleri kolladık. Seçim sonrası oluşacak farklı bir durumda kamu güvenliğini sağlamada bir tereddüdümüz olmayacak. Tarihi bir eşikteyiz.

MİT TIR'LARI-KDP YARDIMI: Biz Kobani'ye destek vermesek, orada başarılı olunamazdı. MİT TIR'larıyla Bayırbucak Türkmenlerine yardım ettik. Aynı şekilde KDP'nin IŞİD'e karşı Kobani'ye yardımına da izin verdik. Kuzey Irak'ta maaşları ödedik.

KÜRTLER HİMAYEMİZDE: Balkanlar'daki Türkler ne kadar himayemizdeyse, bölgedeki Kürtler de o kadar himayemizdedir.

TIR'LARA MÜDAHALE SUÇ


Başbakan Davutoğlu, Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada da MİT TIR'larına ilişkin şunları söyledi: "MİT TIR'larının içindeki kimseyi ilgilendirmez. Siyasi bir otorite talimat vermişse, siyasi otoriteden talimat almadan ona müdahale etmek suçtur. Teröristleri destekleyen bir hükümet, bir Türkiye görüntüsü vermek istiyorlar."

DAVUTOĞLU'NDAN 10 MADDELİK YOL HARİTASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim sonrası için 10 maddelik yol haritasını açıkladı:

YENİ ANA YASA:
8 Haziran'dan itibaren muhalefet partilerine çağrı yapacağım, birlikte oturup şimdiye kadar gerçekleşmemiş bir şeyi birlikte yapmaya çalışalım.

ÇÖZÜM SÜRECİ: Seçimin neticesi ne olursa olsun çözüm süreci istikametinde devam edecek.

TOPLUMSAL UZLAŞI: 4 yıl seçimsiz bir dönem olacak. Bu dört yıl içinde (...) bütün toplum kesimleriyle yani derdi olan herkesle yeni bir iletişim kanalının açılması...

EKONOMİDE YAPISAL REFORM: Yeni dönemde bizzat başkanlığımda ve ilgili bütün birimlerin olduğu, ekonomide yapısal dönüşümü takip eden bir mekanizma kuracağız.

İSTİHDAMI ARTIRACAĞIZ: Organize sanayi bölgelerinin hepsini istihdam okulları halinde düşüneceğiz. Bunların hepsi de genç istihdamı olacak.

TAŞERON SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ: Taşeron sorununu kökünden çözeceğiz. Asıl işte çalışan hiç kimse taşeron işçisi olmayacak.

EMEKLİLERE MÜJDE: Kılıçdaroğlu'nun vaat gibi söylediği şeyi biz, yılda 1.5 maaş takriben (100 TL'lik zam) veriyoruz. Bütün emeklilerimize enflasyon üzeri bir gelir verecek bir düzenleme yapacağız.

ŞEFFAFLIK YASASI DEVREYE SOKULACAK : Önümüzdeki dönemde özellikle siyasetin, ekonominin ve siyaset ekonomi ilişkilerini tanımlayacak şeffaflıkla ilgili yasayı süratle devreye sokacağız. Yargı reformu stratejisini adım adım uygulayacağız.

BÜROKRASİ YENİDEN YAPILAN DIRILACAK : Paralel yapılar, diğer şeyler, KPSS birçok şeyler yaşandı. Bürokrasiyi rasyonel zeminde, ehliyet ve liyakat sistemine göre yeniden yapılandıracağız. Gerekirse bazı bakanlıklar yeniden yapılandırılabilir.

ŞEHİRLER YENİDEN YAPILAN DIRILACAK : Bütün şehirlerin 10-20-30 yılını perspektif olarak görecek, düzensiz imarlaşmayı kesinlikle kontrol altına alacak, bütüncül bir imar faaliyetinin önünü açacak bir çerçeve hazırlayacağız.

BİZE ULAŞIN