HDP'li adaydan muhtara bayrak ve cami tokadı

Siirt'in Kesmetaş köyüne giden HDP'li vekil adayı Mahmut Celadet Gaydalı ve beraberindekiler, köydeki cami inşaatı ve Türk bayrağına sinirlendi. Hızını alamayan Gaydalı muhtarı tokatladı

HDP'li adaydan muhtara bayrak ve cami tokadı
Seçim çalışmaları kapsamında Kesmetaş köyüne bağlı Kale mezrasına giden HDP Bitlis milletvekili adayı Mahmut Celadet Gaydalı'nın da aralarında bulunduğu bir grup partili, köylülerin evlerine Türk bayrağı astığını görünce öfkelendi. Gaydalı ve partililer, yapımı süren cami inşaatına da karşı çıkıp, köylülerle tartıştı. Tartışma kavgaya dönüştü ve iddiaya göre Gaydalı, köy muhtarı Zeydin Özcan'a tokat attı. Köylüler de olaya müdahale edince çıkan arbedede HDP Hizan İlçe Eşbaşkanı Abdülkerim Gültekin de yaralandı. Gültekin, Batman'da kaldırıldığı hastanede tedavi altına alınırken, muhtar Özcan'a ise köydeki sağlık ocağında müdahale edildi.BAYRAK ÖFKESİ

Olayda yaralanan muhtar Zeydin Özcan yaşadıklarını şöyle anlattı: "Köyümüze geldiler, 'Kobani olaylarında millet perişan olmuş, siz niye onlara destek vermiyorsunuz da cami yapıyorsunuz? Her mahalleye bir cami yapmışsınız' dediler. Köyde gazi olduğunu, 10 kişinin şehit düştüğünü söyledim. Grubun içerisindeki bir kişi 'Ben HDP Bitlis milletvekili adayı Celadet Gaydalı'yım, benim karşımda böyle konuşamazsın' diyerek, bana tokat attı. Diğer partililerin de saldırması üzerine köylü gençler ile cami inşaatında çalışanlar karşılık verdi. Gaydalı 'Utanmıyor musun bu Türk bayrağını buraya asmışsın? deyince içlerinden birisi bayrağı indirmeye kalkıştı. 'Bu bayrak benim kanımdır, 25 yıldır köy korucusuyum ve bu bayrak burada her zaman dalgalanacak' dedim."

ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ
Grubun HDP'ye oy vermelerini isteyip, köylüleri tehdit ettiğini öne süren muhtar Özcan, "Eşimi ve çocuklarımı da tehdit etmişler. 'Babanız bize oy vermezse sağa sola götürüp öldürürüz' demişler. Bu konuşmalar kamera kayıtlarında var" şeklinde konuştu. Korucubaşı Fatih Özcan da "HDP'liler 'Bize oy verilmemesine sen sebep oluyorsun. İsimleriniz bizde var. Köyden bize oy çıkmasın, seçimlerden sonra görüşürüz' diyerek bizi tehdit ettiler" dedi.

SİLAH ZORUYLA İSTİFA
Öte yandan Vatan Partisi, Hakkari milletvekili adayları Namık Ereli'nin Yüksekova mitingi sonrasında silah zoruyla partisinden istifa ettirildiğini bildirdi. Partiden yapılan yazılı açıklamada, "Eşkıyanın silah zoruyla hükmettiği seçim mi olur? Demokrasi adına HDP'ye oy isteyenleri, tutumlarını tekrar değerlendirmeye çağırıyoruz" denildi.
BİZE ULAŞIN