Başbakan Davutoğlu: Diyarbakır'daki kardeşlerime sesleniyorum...

Başbakan Ahmet Davutoğlu 7 Haziran seçimlerine doğru Gaziantep'te halka seslendi.

Başbakan Davutoğlu: Diyarbakır'daki kardeşlerime sesleniyorum...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamaya ilişkin, "Bu meselenin arkasında ne varsa, bir suikast mi herhangi bir provokasyon mu bunu tetkik edeceğiz. Gerekli sonucu en kısa zamanda bildireceğiz" dedi.

Davutoğlu, partisinin, Gaziantep'te, Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinginde, halka hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına, "Al bayrağı ak bayrağı dalgalandıran gazi şehrin yiğit insanları, aziz kardeşlerim selam olsun gazi şehre, şahin beye selam olsun yiğitler yiğidi şahinlere selam olsun" sözleriyle başladı.

Gaziantep'in ilim adamları ve uleması ile ilçelerinin isimlerini de sayarak selamlarını ileten Davutoğlu, mitinge vatandaşların yoğun ilgisine işaret ederek, "Gaziantep bizi bağrına bastı. Ben buradan öyle güzel manzara görüyorum ki bu manzarayı bize ikram eden Gaziantepli ak kadrolara selam olsun. Ak bayrak ve al bayrak yan yana, bütün Türkiye'de olduğu gibi yan yana" diye konuştu.

Alandakilere, "Gaziler, yiğitler, yeni bir destan yazmaya var mısınız, kendi kaderini çizen, istiklal için ayağa kalkan şehrin yiğit çocukları, yiğit bacılar, Gaziantep ile birlikte Türkiye'yi ayağa kaldırmaya var mısınız, sizler İstiklal Savaşı'na öncelik ettiniz, gazi unvanını aldınız, unvanların en güzelini, yeni Türkiye'ye de öncülük edecek misiniz" diye soran Davutoğlu, alandakilerin "evet" yanıtı üzerine, "Kararını vermiş, Antep. Allah razı olsun" ifadesini kullandı.

-"KILIÇDAROĞLU, TÜRKİYE'NİN HER YERİNE GİDEBİLDİ Mİ"

Davutoğlu, Gaziantep ile birlikte 78. mitingini yaptığını, Kilis, Antalya ve Konya mitingiyle bu sayının 81'e ulaşacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bir kıyas için söylüyorum, düşünün, bütün liderler meydana çıktı, genel başkanlar, partiler meydana indi. 25 Nisan'da, Erzurum'dan başladık, 77 vilayetimize gittik, Almanya Dortmund ile 108 miting yaptık. Yarın da 81'i tamamlayacağız. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin her yerine gidebildi mi? Her yerde böyle toplumlara hitap edebildi mi? Peki Bahçeli gidebildi mi? Bahçeli, Sivas'ın ötesinde konuşabildi mi? Peki Demirtaş gidebildi mi? O zaman duymaları lazım Türkiye'yi, Hakkari'den Edirne'ye, Rize'den Muğla'ya her yerde kuşatan parti, hangi parti? Milleti bağrına basan, milletle yürüyen parti, hangi parti? İşte farkımız."

-"KİME YAPILIRSA YAPILSIN, ŞİDDETİN KARŞISINDA OLDUK"

"Nasıl Gaziantep destanında millet, Türk, Kürt, Arap, Sünni, Alevi, hiç kimse birbirini etnik veya mezhebini sorgulamadan hep beraber ayağa kalktılarsa işte gün bugündür, Türk, Kürt, Arap hep beraber ayağa kalkıyor muyuz? Aramıza nifak sokmak isteyenlere, hadlerini bildirecek miyiz? Türk, Kürt ezeli ebedi kardeştir, diyecek miyiz" diyen Davutoğlu, vatandaşlardan "evet" yanıtını aldıktan sonra, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erzurum'dan ilk çıktığımızda, bütün Türkiye'ye seslenmiştim, liderlere seslenmiştim ve demiştim ki, 'seçimi demokrasi şöleni, bayram gibi yapalım. Kimse kimseye kem söz söylemesin, şiddete başvurmayalım.' Şiddeti nerede olursa olsun anında lanetledik, kime yapılırsa yapılsın, şiddetin karşısında olduk, karşısında olacağız inşallah."

-HDP'NİN DİYARBAKIR MİTİNGİNDEKİ PATLAMA

Başbakan Davutoğlu, miting meydanına gelirken haberini aldığı HDP'nin Diyarbakır mitingi sırasında meydana gelen patlamayla ilgili de şunları söyledi:

"HDP'nin Diyarbakır mitinginde trafonun olduğu noktada bir patlama oldu. Az sayıda da olsa yaralımız var. Her şeyden önce yaralılarımıza geçmiş olsun, diyorum. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, bu meselenin arkasında ne varsa, bir suikast mi herhangi bir provokasyon mu bunu tetkik edeceğiz. Gerekli sonucu en kısa zamanda bildireceğiz. Vali bey ile konuştum, gerekli talimatları verdim. Bütün Türkiye'ye özellikle, Diyarbakırlı kardeşlerime sesleniyorum, lütfen istismarlara provokasyona, karşı uyanık olalım. Bu konuyu da hiç kimse provoke etmemeli. HDP'ye geçmişte yapılan saldırıların nasıl failini bulmuşsak bunu da, bir saldırı kaza olduğu belli değil ama ne varsa arkasında çıkarır, hesabını da sorarız. Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak AK Parti'ye yapılan saldırıyı nasıl sert şekilde karşılarsam, HDP'ye, CHP'ye, MHP'ye, HÜDAPAR'a, kim olursa olsun, hangi parti olursa olsun, hepsine yapılan saldırıyı da kınar, onun içinde gerekli tedbiri alırız. Şimdi herkese sağduyuyla davranmalı, hiç kimse bunu istismar etmeye kalkmasın. Mutlaka bunun neticesini alacağız. Her hangi provokasyon varsa ona karşı da hep beraber dimdik durmalıyız."

"BU PROVOKASYONU LANETLİYORUZ"

"Bugün Diyarbakır'da birkaç saat önce HDP mitingi esnasında ortaya çıkan patlama konusunda haber alır almaz hem İçişleri Bakanımıza hem valimize gerekli talimatları verdim. Bu işin sorumluları, kaza mı değil mi tetkik ediliyor ama bir patlama söz konusu olduğu için suikast ihtimali, seçimlere dönük bir provokasyon ihtimalini de göz önüne alıyoruz, o çerçevede çalışmalar yürütüyoruz. Kim yapmış olursa olsun, ne gerekçeyle yapmış olursa olsun, hangi partiye karşı yapılmış olursa olsun, bu saldırılar demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılan saldırılardır. Hepsini lanetliyoruz."

"SUÇLULARI YAKALAYACAĞIZ"

"Vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yaralı olan vatandaşlarımız için sağlık tedbirleri alındı, onlara da acil şifalar diliyoruz. Her zaman AK Parti olarak tutumumuz ilkesel olmuştur. Kim, nerede, hangi gerekçeyle yaparsa yapsın şiddetin karşısında olduk. Burada da seçime 48 saat kalmadan böyle bir saldırı açık bir provokasyondur. Demokrasimize bir provokasyondur, Türkiye'nin istikrarına dönük bir provokasyondur. Kim olursa olsun yakasından tutup, inşallah adli makamlara teslim etmek için gece gündüz çalışacağız."

BİZE ULAŞIN