Gündemlerinde koalisyon yok

Seçimlerde 80 milletvekili çıkartan HDP'nin gündeminde koalisyon yok. Muhalefette kalma seçeneği ağır basan partide öncelikler demokratikleşme adımları, çözüm süreci, yeni anayasa ve yüzde 10 barajı

Gündemlerinde koalisyon yok
Hükümet senaryoları içinde kilit parti olan HDP, 80 kişilik Meclis Grubu, 100 kişilik Parti Meclisi, MYK ve danışma organlarını Ankara'da bu hafta olağanüstü toplama kararı aldı. Parti yönetiminin, yeni döneme ilişkin 6 aylık ya da bir yıllık bir program ortaya çıkarması bekleniyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon seçeneğine sıcak bakmadıkları mesajını verirken, parti yönetiminde de muhalefette kalma seçeneği ağır basıyor. HDP, koalisyon seçeneğine sıcak bakmadığını açıklarken, çözüm sürecinin akıbeti açısından AK Parti ile perde arkasında görüşme yapılabileceği belirtiliyor. Yeni sürece ilişkin yol haritasında HDP yönetiminin yanı sıra İmralı'dan gelecek mesajlar da etkili olacak. Partide, AK Parti ile olası bir koalisyon çalışmasının partinin barajı aşmasında katkı sunan "emanet oyları" kaybetme sonucunu doğuracağı endişesi yaşanıyor. Emanet oylar hükümet kurma çalışmalarında belirleyici olurken partinin yeni döneme ilişkin yol haritası şöyle:
ÖNCELİKLER LİSTESİ: Öncelikle demokratik sürece ilişkin atılacak adımlar konusunda bir öncelikler listesi hazırlayarak, hükümetin hızlı bir şekilde kurulması çağrısı yapacak. Demokratik adımlar konusunda tüm siyasi parti liderlerine aktif olmaları istenecek. HDP gündeminde öncelik, demokratikleşme adımlarının devamı, çözüm sürecinin işlemesi, yeni anayasa ve yüzde 10 barajının düzenlenmesi olacak. HDP, hükümette kim yer alırsa alsın çözüm sürecinde açıklanan 10 maddelik mutabakat metninin korunmasını istiyor. Sürecin devamı için izleme heyetinin oluşturulması başta olmak üzere temel konularda hükümeti ikna etmek temel amaç olacak.
ANA MUHALEFET ÇİZGİSİ: Türk solu başta olmak üzere geniş bir kesimden oy alan HDP, ana muhalefet çizgisini koruma görüşünde. HDP yönetimi, önümüzdeki günlerde AK Parti-MHP koalisyonunun ağırlık kazanacağı ihtimali üzerinde duruyor. HDP'de, bu hükümetin de erken genel seçim sonucu doğuracağı tespiti yapılıyor.
MUHAFAZAKÂR KESİM: HDP, aldığı emanet oylar içinde özellikle AK Parti'den kendilerine gelen muhafazakar oyları da korumak için dikkatli davranma kararı aldı. Özellikle bölgede Kürtleri bir arada tutacak, temel talepleri karşılayacak, sadece Kandil eksenli olmayacak yeni bir siyasal duruş ortaya konulacak.

2015 Genel Seçim Sonuçları

'ÖNCELİK ÇÖZÜM SÜRECİNİN DEVAMI'
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 8 Haziran sabahı itibariyle önceliklerinin çözüm sürecinin devamı olduğunu, bu konuda kurulacak bir koalisyon hükümeti ile bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Baluken, kendilerine oy verenlere teşekkür ziyareti yapacaklarını ve İmralı'ya da gitmek istediklerini belirterek, ardından parti organlarını toplayarak siyasal durumu değerlendireceklerini söyledi. Baluken, şöyle devam etti: "Kurulacak koalisyon hükümeti halkın çözüm, müzakere, barış mesajını doğru okumalı. Bir müzakere heyeti olarak ilkesel düzeyde hükümet ortaklarıyla görüşme yürütmeye devam ederiz. 10 maddelik Dolmabahçe manifestosunun arkasındayız. Türkiye'nin demokratik geleceğinin formülü orada yazıldı. Hükümetin nasıl şekilleneceği, müzakere masasında karşımızda kimin oturacağını takip edeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN