Yurtta 'evet' sevinci

Anayasa değişikliği halk oylamasında demokrasi şöleni yaşandı. “Evet” çıkması üzerine vatandaşlar halaylı, davul, zurnalı kutlamalar yaptı

Yurtta 'evet' sevinci
Halk oylamasında "Evet' çıkması üzerine vatandaşlar kutlama yapmak için sokaklara akın etti. İstanbul'da başta Tarabya, Kısıklı ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığı önü ve Taksim'de, Ankara'da AK Parti Genel Merkezi önü ve Kızılay'da, İzmir'de ise Kordon'da yoğunlaşan coşkulu kutlamalar gece geç saatlere kadar sürdü. Tüm yurtta meydanları dolduran kalabalık ellerinde Türk bayrakları ve "Evet" yazılı flamalarla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım için tezahüratlar yaptı. Birçok vatandaşın horon teptiği ve halay çektiği görülürken, seçim otobüslerinden de sık sık mehter marşı çalındı. Diğer kentlerdeki "Evet" kutlamalarında ise şunlar yaşandı:
RİZE: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın baba ocağı Rize'de yüzde 75.55 oranında çıkan "Evet" oyları şehirde coşkuyla kutlandı. Horon çekip, şehir turu yapan Rizeliler'in sevincine atılan havai fişekler eşlik etti.
KONYA: Yüzde 72.89 oranında evet oyu ile referanduma güçlü destek verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağırlayan Kılıçarslan Meydanı bu kez zafer mitingine sahne oldu.AKSARAY: Yüzde 75.5 evet oyu kullanılan Aksaray'da vatandaşlar 15 Temmuz demokrasi meydanında toplandı. Havai fişek gösterileri yapıldı.
ERZİNCAN: "Evet" oylarının yüzde 60,54 olduğu, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın baba ocağı Erzincan'da vatandaşlar, sevinç gösterisinde bulundu. Halit Paşa Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen vatandaşlar havai fişeklerle sevinç gösterileri yaptı.
SİVAS: Sivas kent meydanında toplanan vatandaşlar davul zurna eşliğinde kutlama yaptı. Ellerinde Türk bayraklarıyla halay çeken vatandaşlar "Recep Tayyip Erdoğan" diye slogan attı. Kent meydanında havai fişek gösterisi de yapıldı.
ORDU: AK Parti İl Binası önünde toplanan vatandaşlar sevinç gösterisinde bulundu. AK Parti Ordu milletvekilleri ve belediye başkanları ile parti yöneticileri birer konuşma yaptı. Ardından havai fişek gösterisi düzenlendi.
VAN: AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan yüzlerce vatandaş araçlarıyla şehir turu yaptı.
SAMSUN: Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar davul zurnalarla kutlama yaptı.
SİİRT: AK Parti İl binasında toplanan vatandaşlar havai fişek gösterileri yaptı. Gösterilerin ardından partililer araçlarına binerek, konvoy yaptı.
DİYARBAKIR: Diyarbakır'da Ak Parti il başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar sevinç gösterisinde bulundu, halay çekti.ŞANLIURFA: Kutlamalara katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, vatandaşlara teşekkür etti. AK Parti il binası önünde yapılan kutlamalar sırasında konuşan Bakan Çelik, Şanlıurfa'da yüzde 71 oranında 'evet' çıktığını belirterek teşekkür etti.
BATMAN: Ellerinde Türk bayrakları ile zafer kutlaması yapan vatandaşlar, uzun araç konvoyları oluşturarak kornalarla zaferi kutladı. AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık ise ellerinde Türk bayrakları ile "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları alttı.
KIRŞEHİR: Vatandaşlar Cacabey Meydanı ve AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı önünde kutlama yaptı. Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda toplanan kalabalık, çeşitli sloganlar attı. Kırşehir Belediyesi mehter takımı da marşlar çaldı.
NİĞDE: Cumhuriyet Meydanı ve AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla sevinç gösterilerinde bulundu. Araç sürücüleri de korna çalarak kutlama yaptı.ÇANKIRI: AK Parti Çankırı İl Başkanlığı'nda toplanan vatandaşlar davullu-zurnalı kutlama yaptı. Meşaleler yakan kalabalığa caddeden geçen araçlar da kornalarla eşlik etti.
SAKARYA: Yüzde 68.07 ile 'Evet' diyen Sakarya'da vatandaşlar Kent Meydanı'nda kutlama gerçekleştirdi.
KAHRAMANMARAŞ: AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş AK Parti il binası önünde toplandı. Davul zurna eşliğinde halay çeken kalabalık, daha sonra araçlarıyla konvoy oluşturarak şehir turu attı.
AFYONKARAHİSAR: Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar yağmura rağmen kutlama yaptı.

Hüseyin KAÇAR - Önder ALTINAL - Sırrıberk ARSLAN - Halit TURAN- Harun ATALAY - Davut AĞAH- Mehmet YILDIRIM / SABAH
BİZE ULAŞIN