BES, faizsiz fonlarda %28.6 kazandırdı

Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Güngör, BES’te geçen sene faizli fonlarda %26.23, faizsiz fonlarda ise %28.60 getiri sağlandığını açıkladı.

BES, faizsiz fonlarda %28.6 kazandırdı
Perşembe 27.02.2020 12:16
ABONE OL

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), 'Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz, Türkiye BES'leniyor' projesi kapsamında bir panel düzenledi. Panelde konuşan Güngör, "Gönüllü BES katılımcı sayısı şu an 6 milyon 900 bin, OKS'deki katılımcı sayısı ise 5 milyon 400 bin civarında. Yani toplamda BES sistemi içerisinde 12.3 milyon kişi bulunuyor. Bu anlamda iyi bir noktadayız fakat önümüzdeki dönemde daha iyi noktalara geleceğimize inanıyorum. Fon tarafına baktığımızda ise 106.5 milyar TL gönüllü BES tarafında, 8.6 milyar TL de OKS tarafında bir birikim oluşmuş durumda. Toplamda 115 milyar TL civarındaki fon büyüklüğüne 18.5 milyar TL devlet katkısını da eklersek önemli bir fon birikmiş durumda" diye konuştu.

DEVLET KATKISI DÜNYADA YOK

Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir durumla karşı karşıya olduğumuzu belirten Güngör, "Dünyanın hiçbir ülkesinde nakit Devlet katkısı uygulanmıyor. Yasa koyucu BES'teki katılımcılara devlet bütçesinden %25 pay veriyor. Bu katkıdan faydalanmak için bir an önce BES'e girmek gerekiyor. Bugün gelişmiş ülkelerin GSYIH'leri içerisinde ciddi büyüklükte bir emeklilik fonu birikimi söz konusu. Toplam BES fon büyüklüğü ile ilişkilendirirsek ülkemizdeki GSYIH %2-3 gibi minimal seviyelerde. Bu oranın daha da büyümesi gerekiyor. BES'in aynı zamanda cari açığımızın kapanmasında çok önemli bir tasarruf aracı olduğunu unutmamak lazım" diye konuştu.

2019 YILI ÇOK BEREKETLİ OLDU

BES'i kısa değil, uzun vadeli düşünmek gerektiğinin de altını çizen Güngör sözlerini, şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz son 10 seneye baktığımızda emeklilik şirketlerinin TÜFE'nin üzerinde, %3 gibi bir getiri sağladığını görüyoruz. Burada enflasyonun altında bir getirinin olmaması, sistemde olanların mağdur edilmemesi çok önemli. 2019 yılı bu anlamda çok bereketli bir yıl oldu. Faizli fonlarda %26.23, faizsiz fonlarda ise %28.60 getiri sağladık."