Sigorta acenteleri kendi şirketlerini kuruyor

Acentelerin kendi sigorta şirketlerini kurmasıyla ilgili geri sayım başladı. Yeni şirketin kurulması ile ilgili olarak çalışmalar sürerken, hayat dışında (elementer) faaliyet gösterecek yeni şirketin gerekli izinlerin alınmasının ardından yılın 2’inci yarısında sektörde faaliyet göstermesi bekleniyor.

Sigorta acenteleri kendi şirketlerini kuruyor
Perşembe 05.03.2020 14:53
ABONE OL

Kurulacak yeni şirketle ilgili bilgiler Hayatımız Sigortalı Dergisi'nde yer aldı. Haberde Anka Grup Yatırım Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi, acentelerin sigorta şirketi kurma fikrinin ihtiyaçtan doğduğunu söyledi. Büyükçelebi, "Acentelerin düşen gelirlerini artırmayı hedefledik" dedi.

HİSSEDARLAR TAMAMEN ACENTE

Şirketin hissedarlarının tamamen profesyonel acentelerden oluşacağını kaydeden Büyükçelebi, "Tabana yayılıp acentelerin işin asıl sahibi olmalarını sağlamak istiyoruz. Şirketin yönetim kadrosu ise sahadaki profesyonellerden oluşacak. Dağıtım kanalı olarak da sadece profesyonel acenteler, acentemiz olabilecek. Bankalar, broker şubeciler, iş paylaşımı organizasyoncuları, captive acenteler acentemiz olamayacak" dedi. Kurulacak yeni şirket ile birlikte öncelikle acentelerin tüm sorunlarını çözebilmeyi ve düşen gelirlerini artırarak hayat verebilmeyi hedeflediklerini ifade eden Büyükçelebi, sözleşmeden doğan sorunları ortadan kaldırabilmek için 'tek dağıtım kanalı' profesyonel acente olacak şekilde sigorta şirketi kurmaya karar verdiklerinin altını çizdi. Çalıştıkları sigorta şirketlerini hedef alma gibi bir niyetlerinin olmadığını vurgulayan Büyükçelebi, "Sonuç itibariyle onlarla çalışıyoruz; bu zamana kadarda onlarla yürüdük ve bundan sonraki süreçte de birçoğu ile yürümeye devam edeceğiz" diye konuştu.

YATIRIM VE FİNANS ŞİRKETİ DE YOLDA

Büyükçelebi'nin verdiği bilgilere göre sigorta şirketi dışında bir de yatırım ve finans şirketi kurulacak. Sigorta şirketinin de ana sermayedarı olacak yatırım ve finans şirketi sigorta sektörü dışında da başta teknoloji olmak üzere sigorta şirketiyle sinerji yaratabilecek ve iş birliği sağlayacak farklı şirketler de kuracak. Acentelerin kuracağı yeni şirketin genel müdürlüğünün Ankara'da olacağı ve ikinci genel müdürlüğün ise İstanbul'da açılacağını belirten Büyükçelebi, ilgilenen meslektaşlarının konuyla ilgili bilgi almak ve ortaklık sözleşmesini görmek için www.ankayatirim.com sitesini ziyaret edebileceklerini de belirtti.