‘Sigorta’ tam da böyle günler için!

Dünya genelinde olağanüstü günler yaşanıyor. Hiç bilmediğimiz ve hızla yayılan bir virüs dünyayı altüst etti. Corona virüsünü sadece bir sağlık sorunu olarak görmemek gerekiyor. Bunun sosyal yaşama, reel ekonomiye ve finans piyasalarına yönelik daha da vahim sonuçları elbet olacaktır.

‘Sigorta’ tam da böyle günler için!
Perşembe 19.03.2020 17:12
Güncelleme: Cuma 20.03.2020 10:38
ABONE OL

CAN KANTAR

Devletimiz aldığı hızlı ve radikal tedbirlerle önemli bir iş yapıyor. Yetkililerin dediği gibi "rehavete kapılmadan panik de yapmadan önlemlerimizi alalım." Olayın özeti işte bu. İşin önemini şöyle anlatmam gerekiyor. ABD Başkanı Trump, bu kriz sırasında ilk önce 'Sigortacılarla' bir araya geldi. Sigorta sektörü gerçekten çok önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumda. Bütün dünyada durum böyle. Türkiye'de de sigorta şirketleri de bu krize karşı olasılıkları düşünerek hazırlıklarını yapıyor.

SAĞLIK SİGORTALARI DEVRE DIŞI

İşin sağlık boyutuna baktığında sigorta şirketleri aslında bu tür olaylarda devre dışı. Çünkü salgın hastalıklar özel sağlık sigortasının kapsamında yer almaz. Bunun nedeni ise bu tür sağlık harcamalarının Devlet tarafından karşılanıyor olması. Özel hastaneler, "Grip belirtilerin varsa bana gelme direkt Devlet Hastanelerine git" diyorsa sigorta şirketleri nasıl ödeme yapabilir ki? Burada en önemlisi reel sektör. Burada yaşanacak durgunluk, üretimi ve satışı da olumsuz etkileyecek. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kararlar ekonomiyi ve iş hayatını önemli ölçüde rahatlatacaktır.

Ama şöyle bir gerçek var ki bu kriz döneminde kar kayıpları ve zararları yaşayan şirketler eğer sigortaları varsa önemli bir avantaja sahipler. Bu nedenle "Sigorta işte tam da bu günler içindir" diyorum.