Günlük 4.5 TL’ye aracınızı sigortalatabilirsiniz

İklim değişikliğinin yarattığı riskler hayatımızın her alanında tehdit oluşturmaya devam ediyor. Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada sıkça karşılaştığımız aşırı yağışlar, dolu, sel gibi iklim değişikliğinin sebep olduğu doğa olayları; hem manevi hem de maddi açıdan olmak üzere birçok alanda kişileri zarara uğratıyor.

Günlük 4.5 TL’ye aracınızı sigortalatabilirsiniz
Perşembe 10.12.2020 15:29
ABONE OL

Gerçekleşebilecek olası risklere karşı kişilere güvence sağlayan sigorta kapsamının ise önemi bu noktada ortaya çıkıyor. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre dolu kaynaklı hasarların teminat kapsamına alındığı kasko branşında üretilen prim; poliçe sayısına bölündüğünde 2020 yılının ilk 9 aylık döneminde tüm araç grupları bazında ortalama kasko primi yaklaşık 1.700 liraya denk geliyor.

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, kasko poliçesinin önemine dikkat çekerek, "Aracınızı halı, kilim ve battaniye ile değil günlük 4.5 TL ayırarak yaptıracağınız kasko poliçesi ile koruyabilirsiniz. İklim değişikliği nedeniyle etkisini gittikçe artıran dolu riskini doğal afetler kapsamında maddi hasarlara neden olan son dönemlerdeki en önemli etken olarak tanımlayabiliriz. İklim değişikliğinin etkilerine karşı en iyi koruma sigortadan geçiyor" dedi. "Dolu nedeniyle sadece araçlar değil iş yerleri ve evler de hasarlar alıyor" diyen Gölpınar, şöyle devam etti: "Son dönemlerde yapılan konutların çoğunun dış cepheleri yağışlara karşı dirençli olmayan dekoratif amaçlı yalıtım malzemeleri ile kaplandığını; dolu yağışının sonrasında ise dış cephelerin çeşitli hasarlar aldığını görüyoruz. Bu cephelerin sökülüp tekrar yerine konulması çok ciddi masrafların ortaya çıkmasına neden oluyor. Sigortalılarımız konutları için alabilecekleri 'Doğa Sigorta Sivil Ortak Alan Paket Sigorta Poliçesi' ile bahsi geçen dolu afetinin yol açtığı hasarlar tamir edilerek herhangi bir sorun ile karşılaşılmadan hayata devam edilebilecek."

DOLU HASARI 200 MİLYON DOLARA ULAŞTI

Son 3 yılın verileri incelendiğinde dolu hasarından en çok etkilenen iki ilin İstanbul ve Kastamonu olduğuna dikkat çeken Gölpınar, "2017 ve 2018 yıllarında meydana gelen dolu sonrasında Kastamonu ilinde 2 bin 361 ev ve iş yeri yaklaşık 8 bin araç hasara uğradı. 2017 yılı Temmuz ayında iki kez ortaya çıkan dolu nedeniyle 100 bini sigortalı olmak üzere toplamda 180 bin aracın hasar aldığı tahmin ediliyor. İstanbul'da meydana gelen iki dolu hasarı neticesinde farklı kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda yaklaşık 200 milyon dolar tutarında hasar ortaya çıktı. 2020 yılında meydana gelen hasarların henüz sonuçları tam olarak ortaya çıkmamış olmasına karşı pandemi nedeniyle ikinci el araç satışının yükseldiği bir döneme rast gelmiş olması sebebiyle ortaya çıkacak hasar tutarlarının 2017 yılındaki ile benzerlik göstereceği aşikâr" açıklamasını yaptı.

https://www.sabah.com.tr