Güvercinleri Çocukları Gibi Seviyor

Güvercinleri Çocukları Gibi Seviyor
Siirt’te evinin damında güvercin besleyen bir kişi, ilk başlarda hobi olarak baktığı güvercinleri şimdi çocukları gibi seviyor.
Siirt merkezde yaşayan 32 yaşındaki Emin İşlek yaklaşık 10 yıl önce hobi olsun diye 3 güvercin satın alıp beslemeye başladı. Ancak zamanla güvercinlere olan ilgi artınca kendilerine zaman zaman şarkılar söyleyip güvercinlere çocukları gibi bakmaya başladı. 10 yıl içinde 200’e yakın güvercin olduğunu aktaran İşlek, güvercin beslemenin bir sanat olduğunu, kendilerini kuşlara tam olarak adadığından dolayı merhamet ve şefkat duygusunun da zamanla arttığını söyledi. Güvercinlerle günde 5 saat vakit geçirdiğini aktaran İşlek, "Güvercinlerle birlikte olduğum her vakit kendimi huzurlu hissediyorum. İlimizde sokak hayvanlarına yönelik şiddet görüntülerini gördüğümde iyim işimi yiyor. Kanatlı hayvanların yanı sıra mahallede bulunan birçok kediyi de kendi ellerimle besliyorum" dedi.
Evinin damında güvercinlere özel yaptığı kümesin içine her gün düzenli olarak temizlediğini dile getiren İşlek, "Çocukluğumda babam güvercin besliyordu, bu sevgiyi ondan öğrendim. Ancak bana bugün 200’e yakın güvercinin buluyor, onların tüm bakımlarını yapıyorum, çocuklarım onlara bakıyorum, güvercinlerin kanatlarını temizliyor yemlerini bizzat kendim veriyorum. Bence güvercin beslemek bir hobinin yanı sıra bir sanattır. Güvercinlerin çoğu evcil değiller, ancak sabırla onları evcilleştiriyor um. Birçok güvercin havada dakikalarca takla atabiliyor. Bu işi ticarete hiçbir zaman dökmedim. Bunun yanında mahallede bulunan sokak kedilerini de besliyorum onlara zamanla yemek artıklarını götürüyorum. Bu benim yaptığım örnek davranışı, tüm vatandaşlarında yapmasını istedim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN