Babadan Kalma 100 Yıllık Battaniyeyi Saklıyor

Babadan Kalma 100 Yıllık Battaniyeyi Saklıyor

  • Siirt
  • Perşembe 02.07.2015 13:48
Siirt’te yaklaşık 70 yıldır battaniyeci esnaflığı yapan 81 yaşındaki bir kişi, bitme aşamasına gelen meslekte en büyük hatırasının babasından kalan 100 yıllık işlemeli battaniye olduğunu söyledi.
Siirt’te bir dönemin en popüler mesleklerden biri olan olan battaniyeciliği, daha 11 yaşında iken evinin alt katında kurulan tezgahta babasından öğrendiğini aktaran Lütfü İşlek, o zamanlar çok yaygın olan mesleğe büyük rağbet duyulduğunu belirtti. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte battaniyenin bir süs eşyası haline geldiğini aktaran İşlek, "Evin altında işlettiğimiz battaniye dokuma tezgahlarında bin bir güzel eserler meydana getiriyorduk. El emeği göz nuru üretilerek elde edilen eserlerin arasında benim için en değerli babam hatta dedemin elinin değdiği 100 yıldan battaniyedir. Üzerinde Hz. Muhammed’in (sav) isminin yazıldığı tek kişilik bu battaniye benim için nadide bir eser hükmündedir. Hatta şu an bu eserleri işleyecek usta da kalmadı. Gerçi mesleğimiz de yavaş yavaş bitme noktasına geldi. Belki benden sonra, dedem ve babamdan bana uzanan bu mesleği yaşatacak kimse kalmadı" dedi.
Babasından kalan battaniyenin manevi anlamının kendisi için çok büyük olduğunu aktaran İşler, "Bugün bu şartlar altında bu battaniyeyi dokuyacak usta kalmadığı için bu meslek de, yoğun bakımda can çekişen bir hastaya benziyor, bugün yarın son nefesini verecek. kendime ait battaniye dokuma tezgahım var, ancak rağbet olmadığı için çalışmıyorum. Bu meslek babamdan, dedemden bize kalan mirastır. Ama sürdüremedik" diye konuştu
BİZE ULAŞIN