'Film Durumu: Bildiğiniz Gibi'

"Belli" bir yaşın üstündeki kadınların "içini açmak" üzere çekilen romantik komedi İlişki Durumu: Karmaşık, hedef kitlesinin beklentilerine karşılık veriyor

FİLMLERDE altmış yaş ve üzerindeki insanların seks hayatının gündeme gelmesi, (biraz da anlaşılır şekilde) nadir rastlanan bir durum. 2000'lerde karşımıza çıkan iki örnek, İngiliz yapımı Mother ve Alman filmi Wolke 9, 'bir yaştan sonra!' şehvete kaptırmanın cezasını en feci şekilde, üstelik yakın çevrelerini de mahvederek çeken kadınların hikâyesiydi. Ağırbaşlı Avrupa senaryolarının dehşet verici trajedilere çevirdiği 'yaşlı kadın seksi'nin tam karşı kutbunda, Nancy Meyers'ın romantik komedileri duruyor. Aşkta Her Şey Mümkün/Something's Gotta Give'de Jack Nicholson'la Diane Keaton'ı bir araya getiren Meyers, İlişki Durumu: Karmaşık'ta Meryl Streep'in oynadığı Jane'i, iki kısmet arasında bırakıyor: Kendisini on yıl önce genç bir kadın için terk eden, 'canti' eski kocası Jake (Alec Baldwin) ve uysal mimar Adam (Steve Martin).

İlişki Durumu: Karmaşık'ta olup bitenler, herhangi bir Sandra Bullock ya da Hugh Grant filminde yaşananlardan hiç de farklı değil. Zaten kahramanları, 'yaştan ileri gelen' dezavantajları, paranın gücüyle, büyük oranda çözmüş haldeler. Jane'in, hayatına değişiklik katmak konusunda fazla sıkıntısı yok; yemek merakını lüks bir pastane işleterek tatmin etmek, oturduğu villayı yeniden inşa etmek vs, dert değil. Bu tür filmlerin biraz da, 'belli' bir yaşın üstündeki kadınlara hoş manzaralar (güzel evler, bahçeler...) sunarak 'iç açmak' üzere çekildiğini düşünürsek, filmin hedef kitlesinin beklentilerine sıkı sıkı tutunduğu ortada. Hal böyleyken, Jane'in başından geçen karmaşık aşk maceralarının gerçekçiliğini sorgulamak da manasız.

Tabii gerçekçiliğin umursanmadığı noktada, yine de ve ille de en tanıdık romantik komedi mizansenlerine maruz kalmamız, talihsizlik. Altın Küre gibi büyük ödüllere, neredeyse her yıl ikişer filmle aday gösterilen Meryl Streep'in ödül alması ne kadar heyecan verici sayılırsa, İlişki Durumu: Karmaşık da o denli dikkate değiyor. Kısacası, Film Durumu: Bildiğiniz Gibi.
BİZE ULAŞIN