Şırnak Müftüsü Özkan, Ramazan Ayı İle İlgili Değerlendirmelerde Bulundu

Şırnak Müftüsü Özkan, Ramazan Ayı İle İlgili Değerlendirmelerde Bulundu
Şırnak İl Müftüsü Ahmet Özkan, yarın başlayacak olan 11 ayın sultanı Ramazan ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Şırnak İl Müftüsü Ahmet Özkan, Ramazan ayının sadece oruç tutmaktan ibaret olmadığını, bütün günahlardan uzaklaşılan, hayır ve mağfiret ayı olduğunu söyledi. Ramazan ayı münasebetiyle camilerdeki temizlik ve düzenin sağlandığını belirten Özkan, Kur’an ayı Ramazan’ın bereketine kavuştuklarını belirterek, "Bu akşam ilk sahurumuz yarında ilk orucumuzu tutacağız inşallah. Öncelikle Ramazan ayının tüm ülkemize hassaten Şırnaklı vatandaşlara birlik beraberliğe kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Ramazan nedeniyle bizde camilerimizde gerekli tertibatı temizliği sağladık. Vatandaşlarımızın bu ayda en güzel şekilde ibadetlerini eda ettikleri mekanlar olan camilerimizde son hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.
Ramazan ayının oruç tutmanın yanında kendini günahlardan alıkoyma ve hayır ve bereketin bollaştığı bir süreç olduğunu belirten Özkan, bu ayın sadece oruç tutma ayı olmadığını söyledi. Özkan, "Ramazan ayı dışında dört elle sarıldığımız yanlışlarımız varsa bırakılmalıdır. Ramazan ayı da malum bir misafir gibi rızkıyla gelir. Ev sahibinin günahlarıyla gider. Bu aziz misafiri, bu kıymetli misafire gerekli ihtimamı gösterelim, ona ikramda bulunalım. Ramazanın ikramı onu iyi değerlendirmektir. Ramazan orucunu tutarken, ramazan gecelerini ihya ederken organlarımızı, sadece yemek-içmek, cinsel münasebetten uzak durmakla yetinmeyip, tüm organlarımızı günahlardan, mekruhlardan uzak tutmalıyız. Çünkü, oruç bir kalkan gibidir. Sahibini cehennemde azaptan, Allah’ın gazabından korur. O kalkan gıybetle, kötü söz gibi yanlışlıklarla delinir. Dolayısıyla müminler her zaman kardeş oldukları gibi ramazanda bu kardeşliği daha da pekiştirmelidir. Oruca zarar veren sözlerden, fiillerden uzak durmalıyız” diye konuştu.
Ramazan ayının Kur’an ayı olduğunu hatırlatan Özkan, ay içinde namazlar, zekatlar, fitreler ve sadakalarla yokları barındıran bir ay olduğunu belirtti. Ay içinde müftülükçe yapılması planlanan hayırlara da değinen Özkan, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı gereği Ramazanın ilk haftasında cezaevimizde bin 200 kişiye yemek vereceğiz inşallah. Diyanet Vakfı’mızın da önerisi ile fakir ve muhtaç ailelere iftar yemeği vermeyi amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.
Özkan, ayrıca Ramazan ayı boyunca 3 vaiz tarafından vatandaşların dini sorularını cevaplandıracağı “Alo fetva” hattı olan 190 veya 0486 2161574 telefonlarından sabah 07.00-23.00 saatleri arasında cevaplandıracağını da sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN