Memur-sen Üyeleri Çin’i Protesto Etti

Sivas’ta Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) üyeleri, Çin’in Doğun Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yaptığı zulümleri protesto ederek, Çin mallarına boykot çağrısı yaptı.
Cuma namazı sonrası kent meydanında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ‘Katil Çin Doğu Türkistan’dan Defol’ yazılı pankart açtı. Dövizler ve afişlerle Uygur Türkleri’ne yapılan zulmü ve işkenceyi protesto eden grup, çeşitli sloganlar attı. Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi İlhan Karakoç, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne dur demek ve boykot çağrısı yapmak için meydanlarda olduklarını ifade ederek, “Müslüman Uygur Türkleri, Doğu Türkistan’daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük bir cesaretle, kahramanlıkla başarılı bir şekilde sürdürmektedir. 15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı, gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz. Doğu Türkistan’da oruç tutmakta yasak, başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi Çince’yi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uygulamaktadır. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor” dedi.
Doğu Türkistanlı kadınların nüfus planlaması dışında hamile kaldığında kürtaja zorlandığını belirten Karakoç, şunları söyledi:
“Doğu Türkistanlı kadınlar nüfus planlaması dışında hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor. Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi halinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz bırakılıyor. Doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişilerin görevine son veriliyor."
Yapılan duanın ardından Çin mallarına boykot çağrısı yapıldı.
BİZE ULAŞIN