Ergin'in ilk icraatı Deniz Feneri oldu

Salı 05.05.2009
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009
ABONE OL
Adalet Bakanlığı'nı Mehmet Ali Şahin'den devralan Sadullah Ergin, Deniz Feneri soruşturması sırasında bakanlıkta herhangi bir gecikme yaşanmadığını söyledi. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar hakkındaki şikâyetlerin de değerlendirileceğini söyleyen Ergin, bu soruşturma ile ilgili çalışmaları etkilemeye yönelik farklı yönlerden müdahaleler olduğunu kaydetti. Ergin, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün, savcılarla ilgili suç duyurusu açıklaması konusunda "Yapılan müracaatlar inceleniyor" dedi. Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Almanya'da görülen Deniz Feneri e.V davasıyla ilgili Frankfurt Bölge Mahkemesi Savcılığı'nın 20 Ocak 2009'dan 21 Nisan 2009'a kadar geçen sürede hazırladığı adli yardım talebinin Almanca ve Türkçe metinlerinin 24 Nisan 2009 tarihinde bakanlığa geldiği, 30 Nisan 2009'da da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırıldığı belirtildi.

Zahid Akman:
RTÜK Başkanı Zahid Akman, Deniz Feneri Davası'na ilişkin bugüne kadar ifadesine başvurulmadığını belirterek, "Savcılarımızın talebi üzerine ne gerekiyorsa onu yapacağız" dedi.

H. Süha Okay:
CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, hakkındaki gensoru önergesinin, Meclis soruşturmasına dönüştürülmesini isteği için, ''Şahin aklını kendine saklasın'' dedi.