Bana ağabeylik pozisyonu verilmedi

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kabinede ve parti içinde bir ağabeylik pozisyonu olmadığını belirterek, "Böyle bir resmi pozisyon yok" dedi. Başbakan Yardımcısı olarak MGK toplantılarına da katılacak olan Arınç, "TSK karşıtı" olduğu eleştirilerine "Bu şerefli kuruma hiçbir zaman karşıtlığım olmadı" yanıtı verdi. Arınç, NTV'de iç ve dış siyasi gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

* (Milli Görüş) Benim kimliğim muhafazakâr, demokrat kimliktir. Geçmişte Milli Görüş'te siyaset yapmış olmamın bir eksiklik olduğuna inanmıyorum. Bundan dolayı utanmıyorum. Ben, sayın Başbakan ve Nihat Ergün arkadaşımız o çizgide siyaset yapmıştık. 26 kişilik kabineye 3 kişi Milli Görüş'çü damgası vuramaz.

* (Ağabeylik) Bana abi diyenler vardır. Benim partide ve hükümette ağabeylik pozisyonum yok. Başbakan da böyle bir görevlendirme veremez çünkü böyle bir resmi pozisyon yok.

* (TSK karşıtlığı) Geçmişte söylediğim sözler, bir takım davranışlar kişilere yönelik davranışlardır. Benim Silahlı Kuvvetler, ordu, bunları temsil eden asil ve şerefli kuruma hiçbir zaman karşıtlığım olmadı. Her kurumda yanlış yapanlar vardır. Şimdi sanki karşılıklı bilek güreşi yapacakmışız gibi hayali senaryolar ortaya koyuyorlar. MGK'da ne şekilde davranılacağını, görev sahamın ne olduğunu da iyi biliyorum.