Davutoğlu: Türk halkı, AB'yi bir refah alanı olarak görüyor

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 18:07
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB)'nin Avrupa tarihinin en başarılı projesi olduğunu ifade ederek, AB'nin, anlaşmazlıkların ve tarihsel bir derinliği olan düşmanlıkların diyalog ve uzlaşmayla aşılarak uzun süreli bir barış, istikrar ve refah döneminin yaratılabileceğinin bir örneği olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında,AB'nin,yakın geçmişte Avrupa'nın bölünmüşlüğünün giderilmesinde etkili bir araç olduğunu belirten Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Yarım asır önce temelleri atılan bu proje uluslararası sorunların çeşitlendiği ve daha karmaşık bir hal aldığı günümüzde her geçen gün daha da değer kazanmakta ve Avrupa bütünleşmesinde yer almak isteyen ülkeler için cazibe merkezi olmayı sürdürmektedir. Bugün yaklaşık 500 milyon insan için ortak bir geleceği temsil eden AB, bir çok bölgede benzer teşebbüslere ilham kaynağı oluşturarak dünya üzerinde istikrarın genişlemesine de katkı yapmaktadır."

AB'nin Avrupa tarihinin en başarılı projesi olduğunu ve Türk halkının, AB'yi kendisinin de benimsediği ortak değerler bütünü, yaşam koşullarının en yüksek standartlara ulaştırılabildiği bir refah alanı olarak gördüğüne dikkat çeken Davutoğlu, mesajında şunları kaydetti: "Tarihsel geçmişi ve gelecek vizyonu bakımından Türkiye Avrupa bütünleşme sürecinin bir parçasıdır. AB'ye tam üyeliğimiz bu nedenle Türkiye için bir stratejik hedeftir. Bu hedefe ulaşacağımıza olan inancımız tamdır. Ülkemizde birçok alanda gerçekleştirdiğimiz reformlar bu konudaki kararlılığımızın ve irademizin açık bir ifadesidir. Avrupa günü münasebetiyle Avrupa bütünleşmesine emeği geçenleri saygıyla anıyorum. Bu başarılı projenin daha da güçlenerek sürmesini diliyorum." (