Merkezi hastane randevu sistemi projesi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cuma 08.05.2009 10:40 ABONE OL
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Merkezi Hastane Randevu Sistemi'' sayesinde, telefonla değişik şehirlerdeki hastanelerden randevu alma imkanı sağlanacağını bildirdi.

Akdağ, soru önergesine verdiği yanıtta, Bakanlığının 2003 yılında başlattığı ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' ile yaygın, erişimi kolay ve güler yüzlü sağlık hizmeti sunmayı hedeflediğini belirtti.
Bu çerçevede yürütülen projelerden birinin de ''Merkezi Hastane Randevu Sistemi'' olduğunu ifade eden Akdağ, bu proje ile vatandaşların merkezi sistemden randevu alarak hastanelere gidebilmesini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Söz konusu sistemin, sevk zincirini destekleyecek yönde tasarlandığını belirten Akdağ, şöyle devam etti:
''Vatandaş için randevu alma kanallarından biri de aile hekimleri olacak. Aile hekimleri, ikinci basamak sağlık kuruluşlarına sevk ettikleri hastalar için sistemi kullanarak randevu alabilecek, sevk bilgilerini de Sağlık-Net sistemi üzerinden Bakanlığımızın Elektronik Sağlık Kaydı veritabanına gönderebilecek. Böylece hastaneler, aile hekiminin sevk bilgisini de görebilecek. Aile hekimleri ile hastane arasında sevk öncesi ve sonrası verilerin karşılıklı gönderilmesi büyük önem taşıyor.''
Bakan Akdağ, sistem sayesinde vatandaşların, telefonla değişik şehirlerdeki hastanelerden randevu alabileceğini belirtti.

Özellikle büyük şehirlerde hastane ve hekimler arasında yük dağılımının sağlanacağını ifade eden Akdağ, tek noktadan erişim sayesinde vatandaşın farklı hastanelerden randevu alabilmek için farklı sistemler arasında gidip gelmesinin de engelleneceğini kaydetti. "

BUGÜN NELER OLDU