Pakistan Başbakanı'ndan talimat

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, orduya ülkenin kuzeybatısındaki "militanların temizlenmesi" talimatını verdi.

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 09:28
ABONE OL
Ulusa sesleniş konuşması yapan Gilani, hükümetin orduya "aşırıcıları ortadan kaldırma emri verdiğini" açıkladı. Pakistan güçleri, Svat Vadisinin denetimini tümüyle geri almak amacıyla Taliban militanları ile şiddetli çatışmalara giriyor. Başbakanın Taliban'a karşı tam teşekküllü bir askeri operasyonun işaretini verdiği belirtiliyor.

Başbakan Gilani, ülkenin kuzeybatısında, Taliban militanlarını yok etmeye yönelik olarak yürütülen operasyon sebebiyle bölgeden kaçan siviller için de uluslararası toplumun yardımını istedi. Gilani, yaklaşık 45 bin sivilin bölgeden kaçtığını söyledi.

Uluslararası kamuoyu, Svat Vadisi'nin kontrolü için çarpışan Pakistan ordusu ve Taliban militanları arasında kalan sivillerin durumundan endişe ediyor. Bölgenin başlıca kenti olan Mingora'dan onbinlerce sivil kaçmış durumda. Ancak halen yarım milyon sivilin kentte kaldığı haber veriliyor.

İnsani kriz uyarısı veren Kızılhaç örgütü de bölgenin yönetim merkezi Mingora kentinde yarım milyon kişinin iki ateş arasında kaldığını duyurdu. Kentte su ve elektrik yok.

Pakistan savaş uçakları ve saldırı helikopterleri Mingora çevresindeki tepeleri bombalarken, direnmeyi sürdüren Taliban militanlarının ana hükümet binalarını işgal ettiği öğrenildi.

Pakistan 12 gün önce, Şubat ortasında imzalanan barış anlaşmasının ihlal edilmesi üzerine Svat Vadisindeki Taliban militanlarına yönelik operasyon başlatmıştı.