Türk'e mesaj: Terörü dışlayın ülke sorunlarına odaklanın

DTP liderini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, "Siz belli bir bölgenin değil Türkiye'nin milletvekilisiniz. Demokrasiye odaklanın. Katkıda bulunun" dedi

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e "terör uyarısı" geldi. Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ardından dün de DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Alınan bilgiye göre Gül'ün görüşmede se terör ve demokrasi konularında Türk'e önemli mesajlar verdiği öğrenildi. Sorunların çözümünün demokrasiyle mümkün olacağını vurgulayan Gül, Türk'e şu uyarılarda bulundu:

DEMOKRASİ VURGUSU
"Türkiye'de demokrasi standardı yükseldikçe Kürt sorunu dahil tüm sorunlar otomatik olarak sorun olmaktan çıkar. Hep beraber buna odaklanmamız lazım. Ancak terör olduğu sürece demokrasinin kökleşmesi zorlaşır. Bu yüzden terörü kesinlikle dışlamak lazım. Siz belli bölgenin değil, Türkiye'nin partisisiniz ve Türkiye milletvekilisiniz. TBMM'de sadece bir soruna odaklanmak yerine ülkenin bütün sorunlarıyla ilgilenmeli ve çözümüne katkıda bulunmalısınız. Diyalog zemini oluşturulmasını karşıdan beklemek yerine siz de yaratmalısınız." Türk de Cumhurbaşkanı Gül'e, "Biz de Kürt sorununun şiddet ve silahla çözülemeyeceğini düşünüyoruz. Sorun diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözülür. PKK'nın ilan ettiği ateşkes, çözüm için fırsat yaratıyor. Siz de bu konuda Cumhurbaşkanı olarak inisiyatif alabilirsiniz" dedi. Türk, Gül'e Başbakan Tayyip Erdoğan'dan bir randevu taleplerinin olduğunu ancak kendilerine yanıt verilmediğini de söyledi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Köşk çıkışında gazetecilere açıklama yapan Türk, Anayasa değişikliği, terörle mücadele, dış politika ve Mardin'deki silahlı saldırı gibi konuları ele aldıklarını söyledi. Anayasa değişikliği konusunda sorunların demokratik yollardan çözümüne ilişkin düşüncelerini aktardığını belirten Türk, "Yaşadığımız acılar ve sürecin daha demokratik, barışçı sürece evrilmesine ilişkin düşüncelerimi söyledim" dedi. Türk, Gül'e koruculuk sistemi konusundaki görüşlerini de aktardığını söyledi.