Gül’den uyarı: Fırsat kaçmasın

Gül, Prag’da görüştüğü Ermenistan lideri Sarkisyan’a “Ön şartsız değil, önyargısız olun”, Azerbaycan lideri Aliyev’e de “Manipülasyona gelmeyin” mesajı verdi

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül önceki gün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve geç saatte Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı görüşmelerin ardından her iki lidere de “Fırsatı kaçırmayın” mesajı verdi. Gül, Aliyev’e “Manipülasyona gelmeyin” uyarısı yaparken, önkoşulsuz görüşme isteğini tekrarlayarak gece yarısı gerilimi tırmandıran Sarkisyan’a “Önyargısız olun” dedi. AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyetinin düzenlediği ve Yeni İpek Yolu’nu canlandırmayı hedefleyen Güney Enerji Koridoru Zirvesi’ne katılan Gül, bir kez daha Azeri heyeti ile bir araya geldi. Görüşmede, Sarkisyan’ın “Görüşmeler önkoşulsuz olmalı” sözlerine karşılık Gül, “Bu iki süreç birbirini olumlu da etkileyebilir, mutlaka olumsuz etkilemesi gerekmez” mesajını verdi. Gül aile fotoğrafı sırasında bir kez daha Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yan yana durarak sohbet etmeyi tercih etti. Gül, Prag’dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında da iki liderin ilerleme sağlamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, iki devlet başkanına da önce ortak sonra tek tek mesaj gönderdi. Gül “Ümit ediyorum ki fırsatlar kaçırılmaz ve sonunda bütün Kafkas halkları ve Kafkaslar Doğu ile Batı arasında bir köprü olur” dedi.

LİDERLERE MESAJ

Gül, Dağlık Karabağ sorunu ile Ermenistan-Türkiye diyaloğu arasında ilişki kurulmasına karşı çıkarak, “Bu görüşmelerde bir önkoşul değil” diyen Sarkisyan’a dolaylı yanıt verdi. Gül, “Bunlar realite. Olumlu da olumsuz da etkileri olur. Önemli olan görüşmelere önyargısız başlanması” dedi. Gül, Erivan ve Ankara’nın ortak açıklamanın ardından soğuk rüzgarların esmesine neden olan Bakü-Ankara ilişkileri için şu yorumu yaptı: “Azerbaycan ile Türkiye arasında gerginlik söz konusu değil. Hiçbir manipülasyonunun söz konusu olmaması için haberler kaynak göstererek yazılmalı. Türkse Türk deyin, Azeri ise Azeri deyin.”

Köşk’e yetki tırpanı
AK Parti’nin Anayasa değişikliği için oluşturduğu komisyon, Cumhurbaşkanının Anayasa Mahkemesi’ne üye ataması yetkisini tırpanlayan bir öneri hazırladı. Cumhurbaşkanları Yargıtay ve Danıştay kontenjanından mahkeme üyeliğine atama yapamayacak. AK Parti komisyonu tarafından hazırlanan öneride Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısının artırılması, iki daireye ayrılmasının yanında buraya nerelerden üye seçileceğine ilişkin hükümlerde de değişiklik yapılıyor. Cumhurbaşkanının mahkemeye üye ataması ile ilgili yetkilerinde kısıtlamaya gidiyor. Mahkemenin üyelerinin bir bölümü bugün olduğu gibi Yargıtay ve Danıştay’dan seçilip gelecek. Ancak cumhurbaşkanının Yargıtay ve Danıştay’dan önerilen üyeler arasından atama yapma yetkisi elinden alınacak. İki kurum, Anayasa Mahkemesi’ne doğrudan üye seçecek. Mevcut anayasaya göre Cumhurbaşkanı, üyeleri, Yargıtay (2), Danıştay (2), Askeri Yargıtay (1), AYİM (1), Sayıştay (1) ve YÖK’ün (1) her üye için önerdiği üç kişi arasından belirliyor.